medSavremena nauka je potvrdila ono što su naši preci odavno znali – da med i drugi pčelinji proizvodi imaju idealno izbalansirane sastojke. Nebrojene su mogućnosti lečenja medom kao dopune zvaničnoj medicini. Apiterapija je priznata i kod nas kao jedna od metoda rehabilitacije u okviru tradicionalne medicine kao metoda alternativne medicine.

Med se koristi za prevenciju i lečenje mnogih bolesti. On može pomoći svima bez obzira na životnu dob izuzev bebama i  osobama alergičnim na pčelinje proizvode. Kod obolenja gornjih disajnih puteva med se pokazao veoma korisnim. Zbog velikog sadržaja glukoze med daje energiju i snagu srčanom mišiću, normalizuje rad krvnih sudova i pomaže regulisanju krvnog pritiska. Odličan je pokretač zamorenog mozga, doprinosi oslobađanju od osećaja utučenosti i bezvoljnosti. Korišćenjem meda zadržava se mladalačka svežina i produžava životni vek.

Svaki prirodni med je dobar. Nemojte posle uzimanja meda da pijete vodu jer tako nećete iskoristiti sve njegove hranljive sastojke.

Postoje različite vrste meda zavisno od toga kojim biljem su se pčele hranile.Različite vrste meda se preporučuju za različite bolesti:

Bagremov med – deluje umirujuće na ceo organizam, preporučuje se protiv nesanice, a naročito se preporučuje za bolesnike sa probavnim smetnjama.

Livadski med – sadrži više etarskih ulja. Posebno se preporučuje srčanim bolesnicima i onima sa respiratornim obolenjima.

Lipov med – ima antiseptičko dejstvo i koristi se kod gripa, bronhitisa i drugih respiratornih bolesti. Preporučuje se da se konzumira sa čajem od lekovitih biljaka. Ne smeju ga koristiti osobe s bolestima srca i krvnih sudova. Antiseptik je. Dobar je protiv znojenja, prehlada sa kijavicom, olakšava kašalj i izbacivanje sluzi iz grla i nosa. Preporučuje se u ishrani novorođenčadi, dece i starijih osoba.

Šumski med – sadrži 13 puta više mineralnih materija nego cvetne vrste meda. Posebno se preporučuje anemičnim osobama jer je veoma bogat gvožđem. Antibaktericid je. Koristi se i posle iscrpljenosti, nakon teških operacija. Trudnice treba da ga uzimaju tokom cele trudnoće.

Kaduljin (od žalfije) med – se koristi kod suvog kašlja, prehlada, te za vraćanje apetita. Odličan je diuretik. Smiruje nervozu.

Kestenov med – je odličan lek za bolesti jetre i žuči. Najbolji je u čajevima od kamilice, majčine dušice i šipka, koje treba piti nekoliko puta dnevno, dva sata nakon jela. Uzima se 1-2 kašike meda na 250 ml čaja. Uz to se preporučuje uzimati i vitamine B-kompleksa i vitamin A. Pospešuje cirkulaciju krvi, jer širi periferne krvne sudove.

Lavandin med – smiruje probleme s probavom, nadutost i podstiče mokrenje. Pomaže iskorišćavanje kalcija i železa iz hrane i preparata, pa je preporučljiv kod rahitisa i anemije. Ublažava trudničke mučnine, ako se pije otopljen u mleku. Dobar je u ishrani male dece kao i starijih koji boluju od neke akutne ili hronične bolesti. Naročito dobro pomaže srčanim bolesnicima, kao i osobama sa niskim krvnim pritiskom.

Vreskov med – Pomaže protiv reume, bolesti mokraćnih kanala i bubrega, reume i gihta. Najčešće se koristi u čajevima od breze, kamilice, i šipka.
Ekspresni med – Nastaje kada se pčele hrane sokovima voća i povrća, mlekom i jajima. Tada se dobija med sa većim učešćem onoga što čoveku treba u ishrani. To se posebno odnosi na hormone i vitamine. Na ovaj način potrebne materije organizam lakše prima i prerađuje.
Otrovni med nastaje kada se med sakuplja u blizini nekih biljaka koje imaju otrove koji štete ljudima.

Često se u preventivne svrhe koristi mešavina dve kašičice meda i jedna jabukovog sirćeta sa 2dl mlake vode koja se pije ujutro, umesto kafe i drugih napitaka. Jabukovo sirće može se zameniti limunovim sokom, a ukoliko se ovom rastvoru doda i 10 kapi 15% rastvora propolis kapi, dobija se lekovit napitak za sve uzraste.

Za regulisanje telesne težine, za smanjenje težine, pre svakog obroka popijte čašu mlake vode u kojoj su rastvorene dve kafene kašičice meda, sačekajte nekoliko minuta, a zatim jedite manji obrok. Med će održati nivo energije dovoljno visoko da podrži manji kalorijski unos, a nadoknadiće sve hranljive materije u redukcionoj dijeti. Ako želite da dobijete na težini, pre svega na mišićnoj masi, posle svakog obroka pojedite tri kašičice meda, što će podržati sve anaboličke procese, uz dodatni unos minerala, vitamina, enzima i svih potrebnih nutrijenata.

Cvetni prah – polen reguliše funkcije creva, kako kod zatvora tako i kod dugotrajne dijareje. On povećava apetit, smanjuje krvni pritisak, pospešuje oporavak posle bolesti, preporučuje se u slučajevima anemije i kod poremećaja nervnog sistema i poremećaja rada žlezda sa unutrašnjim lučenjem.

Helikobakter pilori, uzročnik čira na želucu je osetljiv na med pa se preporučuje za njegovo lečenje.

Pri zračenju u slučaju kancera preporučuje se uzimanje 20ml meda 15 minuta pre i 15 minuta posle zračenja i 15ml  6 sati nakon zračenja za sprečavanje mučnine.

Med sa maslinovim uljem i pčelinjim voskom smanjuje gljivične kožne bolesti kao i neke vrste psorijaze i ekceme.

Lek za potenciju – uzmite matični mleč 100-150mg pod jezik tri meseca, ili još bolje kašika meda i 1-3 kapi matičnog mleča pod jezik dva puta na dan. Drugi recept jeste sa 20g propolisa, 200g mlevenih oraha i 200g iseckanih badematreba da se uzima svaki dan po jedna kašika dva do tri meseca.

Med za zube – treba žvakati med u saću (koji sadrži i vosak i polen) i na taj način čistiti “đepove” oko desni. Na taj način se i učvršćuju desni i čiste zubi.

Beli luk i med za grip – pomešati kašičicu sveže narendanog belog luka sa medom u odnosu 1:1 a zatim popiti toplu vodu. Pripremite i uzmite jednu supenu kašiku pre spavanja ili po jednu čajnu kašiku dva puta na dan.

Kod gojaznosti, visokog krvnog pritiska ili visokog nivoa holesterola, svako jutro popijte čašu tople vode sa kašičicom meda i pet do deset kapi jabukovog sirćeta.

Za povišen krvni pritisak se preporučuje mešavina od 8 velikih kašika meda sa jednim morskim oraščićem. U med izrendati morski oraščić. Svako jutro pre jela uzeti jednu kafenu kašičicu.

Kantarion sa medom – se preporučuje za lečenje srca. Uzeti 100g suve trave kantariona, 180g meda i 2l vode. Kantarion se stavi u vruću vodu i kuva 10 minuta pri slabom ključanju. Potom se skloni sa vatre i postepeno hladi 30-40 minuta, posle čega se procedi i doda med. Promeša se da se potpuno rastvori, pa se zatim uspe u staklene flaše  i stavi u frižider. Pije se jedna trećina čaše tri puta na dan kod slabog rada srca.

Med kao lek za srčane bolesnike – izmešajte 1 čašu vode od 2dl, pola limuna, 1 veliku kašiku, pa pijte svako veče pre spavanja.

Sok od cvekle sa medom – se preporučuje za bolji san. Sveže pripremljen sok od cvekle pomešati sa jednakom količinom meda i uzimati po 1-2 kašike 3-5 puta na dan. Preporučuje se kod povišenog arterijskog pritiska i nesanice.

Susam u medu – se preporučuje kod osteoporoze, za jačanje imuniteta i popravljanje krvne slike. Susam je bogat kalcijumom, gvožđem i biljnim mastima.

Mast od propolisa – propolis zovu još i prirodni antibiotik jer je to savršena namirnica koja hrani i leči ljudsko telo.Koristi se u lečenju kožnih obolenja, pomaže obolelim od dermatitisa, žuljeva i ekcema, ublažava bolove prilikom povreda kože i pomaže bržem zarastanju rana. Leči stafilokokne infekcije i gljivična oboljenja (noktiju),  efikasan je kod čireva, opekotina i uboda. Mast se pravi od 80-90 g vazelina koji se stavi u keramičku ili emajliranu posudu, a zatim se posuda zagreva na pari tako da voda lagano vri. Kad se vazelin istopi postepeno dodavajte 10-20 g mlevenog propolisa. Mešajte 10-15 minuta dok se sastojci ne sjedine. Nakon toga procedite kroz filter od gaze, stavite u teglicu, zatvorite i ostavite da se ohladi.

Ovom mašću leče se sledeća obolenja:

Žuljevi i kurje oči – Namažite debelim slojem propolisove masti i fiksirajte flasterom. Ostavite preko noći.
Gljivična oboljenja kože – Nekoliko puta dnevno namažite obolelo područje propolisovom mašću.
Opekotine – Umočite gazu u propolisovu mast, stavite preko opekotine.
Psorijaza – Tri puta dnevno uzimajte 15 kapi propolisa. U isto vreme mažite obolelo mesto propolisovom mašću.
Hemoroidi – Lokalno koristite propolisovu mast, a za unutrašnje hemoroide uzimajte kapi propolisa.
Akne, čirevi, dermatitis, ekcem – Mažite obolela mesta nekoliko puta dnevno sa masti propolisa

Balzam od propolisa i belog luka – se preporučuje za lečenje arteroskleroze jer čisti organizam od masti, poboljšava elastičnost arterija, poboljšava razmenu materija, deluje upravo suprotno arterosklerozi, predupređuje razvoj stenokardije i infarkta, delotvoran je kod čira na želucu, dvanaestopalačnom crevu, kod čestih obolenja respiratornih organa.

Potrebno je uzeti 200g izgnječenog ili mlevenog belog luka, 2dl 96% alkohola, 50g meda, 30ml 20% alkoholnog rastvora propolisa. Staviti sveže izgnječeni luk u flašu od tamnog stakla i preliti alkoholom, zatim ostaviti na hladno mesto i držati 10-12 dana. Nakon toga procediti kroz gazu, dodati med, alkoholni rastvor propolisa i dobro izmešati. Ostaviti da odstoji još 2-3 dana. Uzimati preparat i obliku kapi prema datoj šemi, u 50ml mleka, 3 puta dnevno 20-30 minuta pre jela.

šema uzimanja balzama (broj kapi po obrocima
doručak ručak večera
1. dan 1 2 3
2. dan 4 5 6
3. dan 7 8 9
4. dan 10 11 12
5. dan 13 14 15
 6. dan 15 14 13
7. dan 12 11 10
8. dan 9 8 7
9. dan 6 5 4
10. dan 3 2 1
od 11. dana uzimati po 25 kapi tri puta dnevno do 30. dana, a zatim napraviti pauzu
 5 meseci, pa posle ponoviti kuru.

Med – se koristi za sanaciju rana i čireva. Med stavljen na ranu štiti ranu od spoljnih uticaja, sprečavajući infekciju. Takođe med smanjuje bol i deluje protivupalno. Med se može staviti direktno na ranu ili na bolno mesto a može i da se to mesto omota zavojem. I sirće ima isti efekat za rane i bolna mesta kao med, ali uz to smanjuje i svrab. Neki pomešvaju jednak omer meda i pšeničnog brašna sa malo vode

Za neugodan zadah – treba pomešati jednu kašiku meda i cimetovog praha u toploj vodi. Svako jutro isperite usta ovom tečnošću i vaš dah će biti svež ceo dan.

Med kao lek za artritis – uzeti jednu kašiku meda, dve kašike mlake vode i malo cimetovog praha. Napravite glatku smesu kojom ćete masirati bolna mesta. Istovremeno u šolju vruće vode umešajte dve kašike meda i kafenu kašiku cimetovog praha pa tu mešavinu pijte ujutro i uveče. Ako mešavinu od jedne kašike meda i pola kašike cimetovog praha uzmete ujutro pre doručka, umanjićete bolove već posle dve nedelje.

Kada nateknu zglobovi usled reume, namaže se lanena krpa i previje na otečena mesta, zatim suvom krpom i toplom vunenom maramom zavije. Med rastapa oteklinu i izvlači bol. Ovi se oblozi koriste i kod gihta i dosta su uspešni u lečenju. Uz ovo oblaganje treba dnevno pojesti po 2-3 velike kašike meda, u manjim obrocima.

Manji čirevi u stomaku leče se jedenjem meda u dozama od 3 do 4 kašike dnevno. Med ih okuplja, sazreva i izlučuje te zaceljuje zaražena mesta.

Nervozni ljudi mogu da smire živce pre leganja u krevet tako što će uzeti 1 malu kašiku meda.

Deci za jačanje treba dnevno dati da popiju 1 čašu ohlađene i sa medom prokuvane vode.

Jedna velika kašika meda kuva se u četvrt litra vode 5 minuta. Oni koji boluju od plućnih bolesti i stariji ljudi trebaju dnevno da popiju 2-3 čaše meda u prokuvanoj vodi. Kod upaljenog grla, teškog gutanja ili upaljenih vratnih žlezda dobro je koristiti ovu medovinu za grgotanje. Za jačanje i bistrenje mutnih očiju koristi se ova medovina za ispiranje i oblaganje očiju. Kada se oblog osuši, treba ga promeniti. Ako neko pri radu napreže oči treba svaku veče da stavi ovakav oblog na oči. Kada se oblog sa očiju skine, ne sme se barem 4 sata na jako svetlo izaći.

Da izlečite afte (mehurići na sluzokoži usana i obraza), nanesite mešavinu od jedne kašičice meda i prstohvata kurkume na bolno mesto.

Kod mučnine, povraćanja i probavnih smetnji, pomešajte jednak omer soka od limuna i meda. Umočite kažiprst u ovu mešavinu i lagano ližite dva puta dnevno.

Da smanjite želju za cigaretama, žvaćite male komade ananasa sa pola kašičice meda pre nego zapalite cigaretu.

Ako imate bol u stomaku, svakodnevno pre ručka i večere uzmite mešavinu od jednog grama samlevenog lovorovog lista, jednog grama semenki celera i jedne kašičice meda.

Kod hronične groznice, napravite čaj od jedne kašičice bosiljka i šolje tople vode. Dodajte jedan gram crnog, mlevenog bibera i jednu kašičicu meda. Pijte dva do tri puta dnevno.

Da zaustavite štucanje, pomešajte u posudi jednu kašičicu meda sa jednom kašičicom ricinusovog ulja. Umočite kažiprst u smesu i ližite svakih pet minuta dok štucanje ne prestane.

Kod anksioznosti, pijte dva puta dnevno 230 ml svežeg soka od narandže sa kašičicom meda i prstohvatom muškatnog oraščića.

Za rekonvalescente (za oporavak posle bolesti) – se preporučuje 1kg meda pomešati sa po 40 isitnjenih listova ženske bokvice. Sve staviti u teglu i ostavite da odstoji 40 dana. Nakon toga, konzumirati ujutro i uveče po jednu kašiku.