paradajz 1

Naročito na kraju zime mnoge dame postanu nezadovoljne svojom linijom i žele što pre to da poprave. Ali u takvo stanje nisu došle “preko noći” pa i povratak na prethodno stanje ne može biti toliko brz. Fizički izgled nije rezultat samo ishrane već i kompletnog načina života. Zato, da biste došli u željenu formu prilagodite ishranu i način života postizanju tog cilja.

Prvi korak do dobre linije je svakako promena u načinu ishrane. Predlažemo paradajz dijetu koja će svima prijati. Pomoći će vam da dobro izgledate i dobro se osećate, jer ćete očistiti svoj organizam od raznih toksina. Paradajz možete nabaviti u bilo koje godišnje doba u prodavnici, a možete ga zasaditi i u svojoj bašti ili čak u saksiji na prozoru ili terasi. Paradajz može da se koristi u raznim oblicima – svež, kuvan, ceđen.

Koristi od paradajza po organizam su višestruke – paradajz obezbeđuje optimalnu količinu vitamina i minerala, utiče na snižavanje holesterola i krvnog pritiska, ubrzava proces mršavljenja i topljenja masnih naslaga. Možete jesti 10 kilograma paradajza svakodnevno ali nećete povećati težinu.

– Paradajz zavarava glad. 100g ovog povrća ima samo 18cal a šolja soka od paradajza ima svega 50 kalorija. Ovaj napitak, čak i u maloj količini, obezbeđuje organizmu neophodne nutrijente, zbog čega se gubi osećaj gladi i smanjuje se potreba za unosom kalorija. Jedna studija je pokazala da ukoliko popijete čašu ovog soka pre obroka, u toku dana ćete uneti čitavih 136 kalorija manje! Kad osetite glad, popijte čašu soka i napad gladi će prestati.

– Paradajz ubrzava topljenje masti. Oni koji piju sok od paradajza unose duplo više vitamina C od onih koji se samo pridržavaju redukovanog režima ishrane. Ovaj vitamin omogućava telu da proizvodi jednu aminokiselinu koja je od presudnog značaja za topljenje masti. Istraživanje je pokazalo da osobe koje ne unose dovoljne količine vitamina C tope za 11 % manje masti, dok oni koji ga unose u pojačanoj meri skidaju i do 30 % više sala.

– Paradajz čisti organizam jer sok od paradajza sadrži osim vitamina A, C i dosta drugih vitamina i minerala, te ima antioksidantsko i antiseptičko dejstvo. Zahvaljujući likopenu, koji postiže dobre rezultate u neutralisanju slobodnih radikala, odličan je čistač organizma. Likopen je najmoćniji antioksidant koji smanjuje rizik od malignih bolesti. Takođe, poznato je da paradajz povećava i izlučivanje vode iz organizma i reguliše varenje, što je veoma važno kada želite da oslabite.

Paradjz dijeta može da se ponovi posle dva dana pauze. Zaboravite na slatkiše, beli hleb, masne sireve i dajte prednost piletini, ribi, voću, povrću i integralnim žitaricama. Od masnoća smete da koristite samo maslinovo ulje, a od začina so, biber i aromatično bilje. Svako jutro, odmah posle buđenja, popijte čašu mlake vode. Jedite najmanje četiri puta dnevno. Doručak i užina mogu da budu sa paradajzom ili bez njega, a za ručak i večeru obavezno jedite ovo povrće. Posebno sok od paradajza pomaže u borbi sa gojaznošću. Osobe koje su u svoj dijetalni jelovnik uvrstile sok od paradjza, izgubile su čak 3,5 kg za svega sedam dana!

Dijeta 1 – uz ovu dijetu trebalo bi da oslabite 3kg za 5 dana. Za svaki obrok (4 dnevno) treba jesti što više paradajza. Najbolje je jesti svež (sok) i kuvan (pire) paradajz. Svež ima najviše vitamina C, koji se inače gubi pri termičkoj obradi, a kuvan paradajz sadrži materije koje su odlična zaštita od slobodnih radikala.

1. dan: Doručak – 2 kriške tosta od crnog hleba sa malo margarina i kašičicom meda i šolju čaja ili kafe bez šećera. Ručak – činija salate od 150g nemasnog sira, 350g svežeg paradajza, 1 kašike maslinovog ulja, malo bosiljka ili origana i kriška integralnog hleba. Užina – voće. Večera – testeninu u sosu od paradajza napravite od 2 iseckane šargarepe, malo propržene na maslinovom ulju kojima treba dodati još 50ml soka od paradjza, pa sve još oko 5 minuta pržiti. Masi zatim dodati još 400g iseckanog svežeg paradajza, so, biber i jednu kašiku pavlake (12%mm masnoće). Kuvati sve još desetak minuta na umerenoj vatri. Ovaj preliv sipati preko sveže kuvane testenine (60g).

2. dan: Doručak – 200g polumasnog jogurta (1,5%mm masnoće) pomešati sa kašikom meda i 2 velike kašike ovsenih pahuljica. Ručak – grčka salata od luka isečenog na kolutove, 2 sveža isečena paradajza, 1 većeg krastavca, 2 kašičice limunovog soka, 1 kašike maslinovog ulja, so, biber, majčine dušice i 2-3 crne masline i, na kraju sa izmrvljenim ovčijem sirom i kockicama od jedne kriške ražanog hleba. Užina – voće ili šolja kafe sa 2-3 keksa od integralnog brašna. Večera – supu od oslića pripremiti od 2 glavice luka proprženog na malo ulja kome su dodata 2 veća paradajza i 2,5dl supe od povrća. Sve to kuvati oko 10 minuta na tihoj vatri. Smesu procediti kroz sitno sito, dodati so, biber, na vrh noža šećera, 125 g skuvanog pirinča i pečen filet oslića. Sve to možete ukrasiti kašikom kisele pavlake.

3. dan: Doručak – Integralno pecivo sa dve kašike polumasnog sira. Na jednu polovinu peciva namazati sir i staviti krišku paradajza i malo iseckanog mladog luka, drugu polovinu premazati medom. Ručak – 300g isečenog paradajza i 100g krupnije isečenih pečuraka staviti u zagrejan nauljeni tiganj i na tihoj vatri preliti sa 2 jajeta, 4 kašike mineralne vode, 2 kašike zeleni, uz dodatak soli i bibera. Dodati 2 kriške raženog hleba. Užina – 2 štapića šargarepe uviti sa 30g ćureće šunke. 1dl soka od paradajza. Večera – Ispeći 125 g goveđih šnicli u tiganju bez dodatne masnoće i po ukusu začiniti. Pola glavice luka pržiti na malo maslinovog ulja. Dodati 400 g paradajza isečenog na kocke i malo majčine dušice i sve to pržiti na jakoj vatri par minuta. Obrok kompletirati jednim tostom od ražanog hleba.

4. dan: Doručak – 2 kriške tosta sa krem sirom i šnitom šunke. 2dl soka od paradajza. Ručak – Napravite gaspačo – jednu papriku i jedan veći krastavac iseći na kocke i izmiksati sa kašikom maslinovog ulja, belim lukom, dve izmrvljene kriške tosta i 500g kuvanog paradajza. Dodati so i biber i ohladiti pre serviranja. Užina – Sendvič od kriške tosta sa susamom, sa kriškom dimljene ćuretine i jednim paradajzom isečenim na kolutove. Večera – Napuniti 2 paradajza (koje ste prethodno izdubili i kojima ste odsekli vrhove) sa smesom od 50g polumasnog sira, 125g kuvanog pirinča, malo bosiljka, kockica paradajza i malo belog luka. Stavite punjeni paradajz u vatrostalnu posudu, još malo pospite odozgo sira i pecite u zagrejanoj rerni 15 minuta.

5. dan: Doručak – Neki od predloženih kombinacija od prethodnih dana. Ručak – 400g paradajza i iseckanom tostu na kockice dodajte malo zelene salate i sve to prelijte sa dve kašike maslinovog ulja i sirćeta pa dodajte so i biber. Užina – jabuka i kivi s medom i nanom. Večera – u prodistani iseckani crni luk dodajte 200g kockica krompira, kolutove od 4 šargarepe, 2 praziluka i 100g pečuraka. Tome dodajte začine, 100ml supe od povrća i čašu soka od paradajza, pa sve to kuvajte još 15 minuta.

Dijeta 2 – osnovu ove dijete čine svakodnevna tri obroka i jedna užina čija dnevna kalorijska vrednost ne prelazi 1300kcal zajedno sa jednom čašom soka od paradajza pre svakog ručka. Obroke možete sami odabrati prema predloženim kombinacijama:

Doručak – letnji šejk (izblendirajte 1 šolju lajt jogurta i 1 šolju bobičastog voća), 2 crna tosta, 2 kašike džema za dijabetičare. – 2 poširana jaja, 2 kriške nemasnog sira, 1 manje pecivo od integralnog brašna, 3/4 šolje dinje. – 50 g galeta od integralnog brašna, 1 kašika putera od kikirikija, 1/2 iseckane banane, 1 šolja nemasnog mleka.

Ručak – 1/2 konzerve tunjevine u sopstvenom soku, 2 kašike lajt majoneza, 1/2 šolje zelene salate i paradajza, 1 parče integralnog hleba, 10 bebi šargarepa, 1 šolja nemasnog jogurta,1/2 šolje jagoda. – 1 šolja voća, 1/2 šolje niskokaloričnog belog sira, 8 integralnih krekera. – 60 g ćuretine, 1 kriška nemasnog sira, zelena salata, 1 kašika lajt majoneza,1/2 integralne kifle, 2 šolje mešane salate, 2 kašike nemasnog krem sira, 1 kašika badema, 2 kašike nemasnog preliva za salatu.

Večera – lagana pljeskavica (75 g mesa, 1 kriška nemasnog sira, 2 kašike senfa, zelena salata, paradajz , integralna zemička, 1 šolja grilovanog povrća, 1 kašika maslinovog ulja. – 110 g grilovanog lososa ili tofua pripremljenog sa po 1 kašikom sojinog sosa i maslinovog ulja, 1 šolja integralne paste sa 1 šoljom barenog brokolija, 1 kašikom nemasnog dresinga. – 75 g grilovanih pilećih prsa,1/4 šolje leblebija, 3 šolje mešane salate, 2 kašike laganog dresinga i integralna kifla.

Užina – 1/2 mafina od integralnog brašna, 2 kašike putera od kikirikija • kesica oraha (do 100 kalorija) • kriška sveže dinje. – 30 g nemasnog sira, 3 integralna krekera. – 110 g lajt pudinga.

Postoji zaista mnogo načina da koristite paradajz u svim obrocima. Iseckan svež paradajz može da se kombinuje sa svežim sirom i krastavcima sa maslinovim uljem kao užina ili doručak. Takođe se može dodati integralnoj testenini, braon pirinču. Napravite veliku posudu paradajz sosa na sledeći način – pomešajte pola kilograma iseckanog paradajza sa seckanim lukom i začinima (na primer bosiljak) i kašiku maslinovog ulja. Stavite sve u lonac ili tiganj i na laganoj vatri kuvajte 15 do 20 minuta. Ne morate da dodate vodu. Sos čuvajte u frižideru.

Jedite paradajz supu pre ručka i sredinom popodneva, kada ogladnite. Zbog svojih osobina, supa će biti obrok koji zasićuje bez puno kalorija. Možete dodati parče integralnog hleba za obrok, ali supa treba biti bez testenine.

Ne zaboravite da pijete dovoljno vode. Voda je od suštinskog značaja za bilo koju dijetu pa i za dijetu sa paradajzom, jer elminiše toksine iz tela. Osam do deset čaša dnevno bi trebalo da bude dovoljno, mada bi trebalo da dodate još jednu za svaku šoljicu kafe koju pijete, jer kofein dehidrira.