hrana boloviPre nego što uzmete neki od lekova iz obližnje apoteke, pogledajte šta imate u kući od prirodnih lekova protiv bolova, mučnine, grčeva. Najpre probajte sa njima, a ako oni ne pomognu uvek možete kupiti neki lek u apoteci. Evo nekih od njih:

Protiv menstrualnih grčeva dobro je uzeti bademe. Dobro je svakodnevno uzeti po jednu šaku badema ili drugog orašastog voća i protiv osteoporoze. Takođe su orasi prirodni izvor selena, minerala koji pomaže pri smirivanju centralnog nervnog sistema. Naročito brazilski orah (najviše 3 dnevno) pomaže u smirivanju centralnog nervnog sistema, osećanju teskobe i povećanju energije. Nemojte preterivati, jer se to može odraziti na vašu dobru liniju.

Beli luk – je odavno poznat kao lek za zubobolju. Kada prelomite čen belog luka, alicin, sastojak koji se u njemu nalazi, otpusti se i počinje delovati kao antibakterijsko sredstvo. Kada vas zaboli zub, prelomite čen i stavite ga na bolni zub. Zubobolja u nekim slučajevima nestane i u roku od nekoliko minuta, ali nekada treba i duže držati da bi se postigao efekat.

Konzumiranje jedne činije borovnica dnevno, smrznutih, svežih ili ceđenih (kao sok), može smanjiti rizik od infekcije mokraćnog sistema za 60% ili smanjiti bolove u mokraćnoj bešici. Borovnice su prepune tanina, koji su prirodni neprijatelj bakterija koje uzrokuju probleme u bešici.

Često glavobolju mogu da prouzrokuju prošireni krvni sudovi u mozgu i tada može da pomogne šoljica jake crne kafe. Kafa sužava krvne sudove i umanjuje glavobolju. U kombinaciji sa magnezijumom odlično je sredstvo protiv migrene. I posle treninga se preporučuje kafa jer su naučnici otkrili da su pacijenti koji su pili dve šoljice kafe posle vežbanja smanjili bolove koji se javljaju nakon treninga za gotovo 50 %. Stručnjaci takođe tvrde da je kofein dobar pre treninga jer je dokazano da može da podigne prag bola. A ako ipak uzmete neki lek, opet će vam šoljica kafe pomoći jer kofein stimuliše želudačnu sluznicu da apsorbuje tablete protiv bolova brže i delotvornije.

Čičak se često koristi za čišćenje toksina iz organizma, protiv infekcija grla i kožnih problema, kao što su: opekotine, osipi, plikovi, ogrebotine, herpes, ekcemi, akne i ujedi. Listovi i seme se trebaju izmrviti i koristiti kao oblogu za ogrebotine, opekotine i čireve.

Loše raspoloženje
Tamna čokolada jer dobar izbor protiv lošeg raspoloženja  ali je dobra i u borbi protiv stresa jer smanjuje nivo hormona stresa. Ipak, pazite na količinu jer je čokolada kalorična.

Đumbir – protiv bolova u mišićima, naročito posle intenzivnijeg vežbanja. Naučnici su otkrili da se najbolje dejstvo postiže ako se jelu doda jedna kašičica sušenog ili dve kašičice sveže naseckanog đumbira u jedan obrok dnevno. Đumbir se takođe koristi i u borbi protiv mučnine i problema u varenju, ali je koristan i protiv blagog kašlja i prehlade, manjka apetita, slabe cirkulacije. Već je godinama poznato da đumbir pomaže i u borbi protiv raka jajnika. Dve kriške kandiranog đumbira, jedna čajna kašičica svežeg korena ili šoljica đumbirovog čaja mogu ublažiti nadutost, gastritis i druge crevne poteškoće, i to samo za 20 minuta. Ako jedete svakodnevno đumbir smanjićete rizik od stomačnih grčeva i zatvora za čak 40 %. Njegovi aktivni sastojci – gingerol i kurkum – podstiču razgradnju proteina i masti, istovremeno sprečavajući bolne grčeve u crevima. Istraživači su otkrili da se dve trećine bolesnika sa hroničnim bolom u kolenu manje žali na bol posle uzimanja dnevne doze ekstrakta đumbira punih šest nedelja. Zdravstveni stručnjaci preporučuju dnevnu dozu od 500 do 1000 miligrama. Delotvoran je i čaj od đumbira koji se svakodnevno uzima. Možete uzeti i 2 grama sušenog đumbirarazmućenog u čaši mlake vode, svakodnevno.

Grašak i pasulj su namirnice bogate vlaknima koje su odlične u borbi sa gorušicom, nadutošću ili problema sa želucem. Stručnjaci vjeruju da je to zato što se hrana u želucu bolje vari zahvaljujući vlaknima pa ne dolazi do vraćanja kiseline u jednjak.

Delotvornost grožđa je od davnina poznata. Konzumiranje jedne činijice grožđa dnevno može smanjiti bolove u leđima, može opustiti uske krvne sudove i značajno poboljšati protok krvi u oštećena tkiva leđa (i to često u roku od tri sata). Kičma potpuno zavisi od obližnjih krvnih sudova, jer joj oni dopremaju neophodni kiseonik i hranjive materije, tako da je poboljšavanje protoka krvi ključni korak za ozdravljenje oštećenih tkiva leđa. Konzumiranje grožđa je korisno u zaštiti oštećenja hrskavice koje dovodi takođe do pojave bolova u leđima.

Čajevi od hajdučke trave pomažu kod gastritisa, kolitisa, grčeva u želucu i crevima. Napunite flašu iseckanim listovima i cvetovima hajdučke trave, prelijte ih rakijom i ostavite tri nedelje na suncu ili na toplom mestu. Procedite i pijte ujutro i uveče po jednu kašiku.

Karanfilčić – Lagano žvakanje karanfilića može olakšati zubobolju i upalu desni za samo dva sata. U karanfiliću se nalazi eugenol, snažni prirodni anestetik koji će eliminisati bakterije iz usne duplje. Pored toga što je odličan lek za zubobolju, idealan je i za smanjenja nadutosti. Karanfilčić čuvajte (kao i sve ostale začine) na hladnom i tamnom mestu.

Kokice pripremljene na klasičan način – u šerpi (kokice pripremljene za mikrotalasnu rernu nisu zdrave), pomažu telu da izlučuje serotonin, koji opušta telo i pomaže da zaspite. Za to je dovoljno 30 grama kokica. Čaša toplog mleka korišćena pred spavanje nema isti efekat jer proteini iz mleka mogu blokirati stvaranje serotonina.

Pečeni ili kuvani krompir s ljuskom je jedan od najboljih izvora kalija, a hrana bogata kalijem može ublažiti glavobolje. Tu su takođe i banane, sokovi od voća i povrća.

Sok od svežeg kupusa zaceljuje nadraženu sluznicu želuca, olakšava bolove i sprečava pojavu čira na želucu. Preporučuje se 1dl soka od svežeg sirovog kupusa svako jutro natašte.

Popularni indijski začin kurkuma je dobar lek protiv hroničnih bolova i upala, čak 3 puta delotvorniji od aspirina. Vrlo je dobar u borbi sa artritisom a dokazano je i njegovo antiupalno, antivirusno, antibakterijsko i antifungalno delovanje.  Preporučuje se da se svakodnevno doda 1/4 kašikice ovog začina u bilo koje jelo (pirinač,  jela od mesa ili povrća).

Ljute paprike će pomoći kod prehlada, infekcija sinusa ili alergija, odnosno svih problema sa disajnim putevima. One sadrže kapsaicin, koji daje ljutinu paprici, proširuje krvne sudove u nosu, pomaže u smirivanju upalnih procesa i otvara začepljene sinuse. Istraživanja pokazuju da je dovoljna količina od dve kašičice koje treba pojesti sa drugom hranom. I ren je delotvoran za ublažavanje problema sa disajnim putevima.

Med je poznat kao lek za mnoge bolesti i zato mnogi počinju dan sa kašikom meda rastopljenom u čaši mlake vode. Delotvoran je i protiv virusnih upala. Ako se pojave ranice u ustima kao posledica prehlade ili gripa, preporuka je da se bar 4 puta dnevno premaže unutrašnjost usta sa medom sve dok ranice ne nestanu. Prirodni med pun je prirodnih antibakterijskih i antivirusnih sastojaka i odlična je prevencija i lek za bolno grlo.

Nanu su koristili vekovima naši preci za ublažavanje raznih tegoba – za dobro varenje, protiv nadutosti, protiv zatvora, za upalu bešike, za snižavanje temperature tela i za ublažavanje bolnih menstruacija. Nana se treba koristiti svakodnevno sveža a može se uzimati i čaj od nane. Izgnječeni listovi nane su dobri ako se utrljavaju na bolna i otekla mesta.

Neven je poznat po svom blagotvornom dejstvu na razne kožne bolesti, ali i za ujede, opekotine, rane, vene, itd. Ako se unosi kao čaj, neven je dobar za povišenu temperaturu i hronične infekcije, kao i za proširene vene. Kao obloga, neven je dobar za uklanjanje bradavica.

Riba a naročito losos su bogati omega 3 masnim kiselinama, koje su ključne za održavanje imunog sistema ali i suzbijanja upala i hroničnih bolova u vratu, i koje deluju tako što podmazuju hrskavicu. 60% ispitanika su potvrdila da su im se smanjili bolovi kada su jeli  više ribe ili uzimali riblje ulje kao dodatak ishrani za tri meseca. Efekat je bio tako veliki da su mnogi prestali da uzimaju lekove za bolove. Osim lososa, druge ribe koje sadrže visoke nivoe omega-3 masne kiseline su iverak, tuna, pastrmka, skuša i sardela.

So je delotvorna za ublažavanje bolova u stopalima. Naročito je dobro koristiti slanu toplu vodu kao rešenje problema sa urastanjem noktiju. Treba uzeti jednu kašičicu soli na jednu čašu vode sobne temperature. Noge treba držati u slanoj vodi oko 20 minuta dva puta dnevno. Mnogi kažu da je efekat vidljiv posle par dana. So ublažava upale, a takođe ima i antibakterijska svojstva, odnosno efikasno deluje protiv bakterija koje uzrokuju oticanje i bol.

Soja sadrži izoflavon i biljni hormon s jakim antiupalnim svojstvima, koji pomaže u ublažavanju problema zbog bolova od osteoartritisa i drugih srodnih bolova u zglobovima. Prema istraživanjima sa Univerziteta u Oklahomi, osobe obolele od osteoartritisa koje su uzimali 40 grama sojinog proteina dnevno tri meseca su smanjili bolove u kolenu za oko 30%.

Sveže ceđeni sok od šargarepe pored toga što hrani organizam raznim vitaminima,  čisti organizam, povećava imunitet, čisti jetru i obnavlja sluzokožu želuca. Preporučuje se svakodnevno uzimanje ujutro soka na prazan želudac.

Trešnje – (ali i drugo bobičasto voće – višnje, brusnice, kupine) su se pokazale kao dobar lek za smanjenje bolova kod artritisa, gihta i hronične glavobolje. Neki naučnici tvrde da je njihovo dejstvo protiv bolova jače čak 10 puta od aspirina. Savet je da se uzme 20 trešanja (svežih, smrznutih ili sušenih) dnevno u dužem vremenskom periodu, odnosno dok bol ne nestane. Prema istraživanju američkog Ministarstva poljoprivrede, učesnicima koji su jeli 45 velikih trešanja dnevno u 28 dana ublaženi su upalni procesi u kolenima.

Sportisti koji dva puta dnevno piju čašu od 2dl soka od višnje imaju mnogo manje bolova u mišićima.

Žalfija je poznati narodni lek za lečenje bolesti grla, kao što su angina, bolesti desni, laringitis, kao i drugih problema tipa glavobolje, modrica i lošeg pamćenja. Dobra je i za varenje, jetru, pojačano znojenje, anksioznost, depresiju, sterilitet kod žena, menopauzu, itd. Ukoliko se nanosi spolja žalfija je odlična za ujede insekata, infekcije kože, vaginalni iscedak, itd. Žalfija sadrži kiseline koji se apsorbuju u telu i deluju kao antiupalni agens koji smiruje upalu mišića. Lišće žalfije prelijte vrelom vodom, poklopite i nakon 10 minuta procedite i više puta u toku dana isperite grlo, ne gutajte. Žalfiju možete koristiti i kao začin u hrani.

Hrana protiv bolova 25.04.2012 u 20:00 časova Nema komentara Ako posežete za lekovima svaki put …Originalno objavljeno na stranici www.lepotaizdravlje.rs/zdravlje/ishrana/zdrava_hrana/hrana-protiv-bolova © Lepota i zdravlje

Hrana protiv bolova 25.04.2012 u 20:00 časova Nema komentara Ako posežete za lekovima svaki put …Originalno objavljeno na stranici www.lepotaizdravlje.rs/zdravlje/ishrana/zdrava_hrana/hrana-protiv-bolova © Lepota i zdravlje