Med nije dobar samo za ishranu, može da se koristiti i kao lek ali i kao prirodno kozmetičko sredstvo. Med je bogat raznim sastojcima izbalansiranim u idealnom odnosu – šećerima, vitaminima B1, B2, B6, C, mineralima, enzinima. Med ima antibakterisko dejstvo i zato ima primenu za osetljivu kožu glave, delotvoran je protiv peruti, pomaže u borbi protiv bubuljica, pega i fleka. Veoma mali broj ljudi je alergičan na med.
Med se u kozmetici koristi od davnina, pa se smatra najstarijim, prirodnim proizvodom za negu kože. Antiseptičan je, antimikotičan, sprečava razvoj bakterija, ima regenerativna svojstva, povećava elastičnost kože postičući sintezu kolagena, elastina i lipida., detoksičan je i ima sposobnost da na sebe veže vlagu. Med omekšava kožu, otklanja suvoću i hrapavost te povećava tonus, delotvoran je i u borbi protiv bora i akni. Med štiti kožu od gljivica i bakterija, ublažava upalne procese, štiti od slobodnih radikala i na kraju hrani kožu.
Med u kombinaciji sa citrusnim voćem je izvanredna kombinacija u maskama za lice. Ako vam je koža lica izrazito suva i sklona perutanju, dodajte medu jednu kašiku maslinovog ulja. Medene maske, kao i sve druge maske, najbolje je naneti na lice posle tuširanja kada su pore otvorene a koža opuštena i nemojte ih nanositi na područje oko očiju.
Tonik za čišćenje lica – izmešajte 100ml slatke pavlake, kašiku soka od limuna i kašiku meda. Zatim tu smesu nanesite na lice, vrat i dekolte, ostavite da deluje 5 min pa isperite mlakom vodom.
– Tonik možete napraviti i na sledeći način: 2 dl destilovane vode pomešajte sa 1 dl 70% alkohola i 4 kašike meda. Zatim tu smesu dobro promućkajte.
Slatki balzam za ispucale usne – će pomoći kao lek i doprineti mekoći usana. Usne namažite medom, ostavite da deluje 5 min pa onda poližite taj med. Belančevine i vitamini prodreće ispod tanke kože usana i one će postati mekše.
Mleko za čišćenje lica – 2 kašike meda rastvorite u 0,5dl mleka pa dodajte kafenu kašiku bademovog ulja i jednu kafenu kašiku soka od limuna. Komadićem vate nanesite mleko na kožu, pa nakon par minuta isperite toplom vodom.
Maska za omekšavanje grube i ispucale kože – se sastoji od kašičice meda, kašičice glicerina, 2 kašičice hladno ceđenog bademovog ulja, kašičice sitno mlevenog zobenog brašna, soka od pola limuna, kašičice mlevenih zrnaca polena. Sastojke treba dobro izmešati, malo zagrejati na pari (nipošto direktno na ringlu) i naneti na tvrdu i ispucalu kožu.
Krema za noć – 1 kašiku dečije kreme pomešajte sa 1 kašikom meda i 1 kafenom kašikom bademovog ulja. Krema je pogodna za svakodnevnu upotrebu.
Peeling lica – Dve kašike meda pomešajte s jednom kašikom kukuruznog griza i jednom kašikom narandžinog soka. Kremastu smesu kružnim pokretima nanesite na navlaženu kožu lica, nežno i lagano izmasirajte, te potom isperite toplom vodom.
– Peeling se dobije i ako u neku posudu pomešate kašičicu meda i kašiku soka od limuna. Dodajte mekinje tako da dobijete ređu kašu. Nanesite piling na lice, držite ga 10 minuta, pa ga skidajte vrhovima prstiju, utrljavajte ga kružnim pokretima i na kraju operite mlakom vodom. Posle pilinga stavite odgovarajuću masku.
– Peeling za lice za sve tipove kože se dobije od 100g meda i 100g sitne morske soli. Pomešaju se sastojci pa kada se dobije kremasta smesa nanese se na lice. Ostavite da odstoji 20 minuta pa isperite mlakom vodom ili čajem od kamilice.
Medni peeling za telo – se pravi od 100 g meda, 100 g srednje krupne morske soli i 100 ml bademovog ili jojobinog hladno ceđenog ulja. Sastojke treba pomešati pa dobijenu smesu naneti na telo i ostaviti da odstoji 20 – 30 minuta. Zatim se smesa ispere mlakom vodom.
Hranljiva maska za sve tipove kože – Kašiku kvasca pomešajte sa kašičicom meda i dve kašičice soka od paradjza ili nekog drugog povrća. Smesu ostavite do vrenja na tamnom mestu. Kada se masa udvostruči ili utrostruči, nanesite je na lice i ostavite tako 20 minuta. U slučaju da se maska na licu osuši, omekšajte lice i vrat sokom od povrća.
Medna maska za hidrataciju (za sve tipove kože) – 1 kašiku meda i 1 kašiku jogurta pomešajte zajedno i kada se dobije homogena masa namažete na lice. Pustite da odstoji na licu 20 minuta. Zatim isperite mlakom vodom ili čajem od kamilice.
– Maska za osveženje lica se može napraviti i kada se izmeša po 1 kašika meda, sojinog brašna i mleka, pa tu smesu stavite na dobro očišćeno lice i držite pola sata. Zatim treba lice oprati mlakim čajem od kamilice.
– Za osveženje lica se koristi i maska od umućenog žumanceta kome se doda kafena kašičica meda. Masku držati 20 minuta pa zatim lice oprati čajem od kamilice.
Maska za normalnu i suvu kožu – Dve kašike mlevenih zobenih pahuljica razredite s dve kašike toplog mleka, a potom dodajte po jednu kašičicu maslinovog ulja i limunovog soka. Nanesite masku na lice i ostavite 15 – 20 minuta. Lice isperite toplom vodom.
Maska za suvu kožu – Izdubite jezgro pola avokada pa tu stavite 100 g meda. Kada se dobije homogena masa nanese se na lice i pusti da odstoji 20 minuta. Ovako pripremljena maska može stajati u frižideru do 3 dana.
Maska za masnu i nečistu kožu lica, leđa i dekoltea – se pravi od soka od 1 limuna i 25 g meda. Kada se dobije homogena masa nanese se na kožu i pusti da odstoji 20 minuta. Ovako pripremljena maska može stajati u frižideru do 7 dana.
Maska za masnu kožu lica – se priprema od jedne kafene kašičice meda, dve kafene kašičice ražanog brašna, umućenog žumanceta i svežeg soka od pola limuna. Lice očistite sokom od svežeg krastavca , nanesite masku i držite 30 minuta. Ukloniti masku mlakom vodom.
– Za masnu kožu lica kašičicu meda pomešajte sa dve kašičice limunovog soka. Smesu prstima natapkajte po licu i vratu. U istu posudu izmešajte pola kivija. Posebno izmešajte kašičicu suvog i izmrvljenog bosiljka i prelijte ga sa tri kašike ključale vode. Kada se prohladi, dodajte kivi i kašiku gustina da dobijete kašicu koja se lako razmazuje. Masku nanesite preko maske od limuna i meda i držite pola sata. Potom operite masku i namažite odgovarajuću kremu.
Maska za suvu kožu i za sprečavanje bora – Kašiku svežeg kvasca pomešajte s jednom kašikom glicerina ili meda. Dobijenu masu nanesite na lice i nakon 10 – 15 minuta isperite običnom vodom. Ova maska preporučuje se za svakodnevno korišćenje.
– Za suvu kožu lica i otklanjanje bora potrebno je izmešati jednu kafenu kašicicu meda, umućeno žumance i nekoliko kapi maslinovog ulja. Najpre treba lice očistiti sokom od sveže šargarepe, pa staviti masku i držati 30 minuta. Lice operite mlakom vodom i namažite nekom hranljivom kremom.
– Za suvu kožu možete pomešati i kašičicu meda, bademovog ulja, 2 kašike mekog belog brašna i šoljicu soka od jabuke. Gustinu maske regulišite sokom od jabuke ili brašnom. Nanesite je na lice i vrat, držite oko pola sata, pa je operite mlakom, a potom hladnom vodom i namažite hranljivu kremu.
Zaleđena maska za lice – sa medom i jajetom za suvu i nadraženu kožu se pravi od 1 jajeta, 80 g otopljenog kokosovog ulja i 1 kašike meda. Jaje penasto umutite, te polako dodajte kokosovo ulje i med, dok ne dobijete smesu slične gustine kao majonez. Smesu ulijte u okrugli valjkasti kalup (može poslužiti valjak od toaletnog papira) i stavite preko noći u zamrzivač. Pri upotrebi, nanesite na lice smrznutu smesu – kao da nanosite dezodorans u stiku. Ostavite da deluje 10 minuta i isperite toplom vodom. Ostatak smrznutog stika stavite u plastičnu vrećicu i vratite u zamrzivač, do ponovne upotrebe.
Maska protiv bora (za zrelu kožu) – 5 gr sveže matične mleči umasirajte u očišćenu kožu lica i pustite da odstoji 15-tak minuta. Kada se maska potpuno osuši na licu, u tankom sloju umasirajte i med. Pustite da odstoji još 15- tak minuta. Zatim lice isperite čajem od kamilice.
Maska za čišćenje i dezinfekciju lica – Dve kašike alkohola, dve kašike vode i 100 grama blago zagrejanog meda dobro pomešajte da se masa izjednači i dobijenu mešavinu u tankom sloju nanesite vatom na očišćeno lice. Nakon 10 – 12 minuta lice isperite vodom i posušite kožu.
Maska protiv akni – Med ne isušuje kožu, a čisti male akne. Pomešajte 1dl tople vode sa 2-3 g kuhinjske soli. Stavite mešavinu na gazu i pritisnite na aknu. Držite nekoliko minuta i akna će se smekšati. Nanesite na aknu malo meda vatom i ostavite 10 minuta pa isperite.
Maska za lice s medom i bananom za masnu i aknama sklonu kožu – 1 zrela banana, 1 kašika meda, nekoliko kapi soka od limuna ili pomorandže. Zgnječite bananu i pomešajte je sa medom. Dodajte nekoliko kapi limunovog ili pomorandžinog soka. Nanesite na lice i ostavite da deluje 15 minuta. Uklonite peškirom namočenim u toplu vodu.
Maska za izbeljivanje kože i otklanjanje pigmentacijskih fleka – Priprema se od soka 1 limuna u koji se umešaju 2 kašike meda. Tom smesom se natopi gaza i prekrije mesto koje želimo da tretiramo. Pustite da odstoji pola sata pa isperite hladnom vodom. Masku koristite uveče jer je poželjno da se koža ne izlaže UV zračenju ili suncu 12 sati nakon upotrebe maske.
Maska za kožu sa crvenilom – Najnežnija i najosetljivija koža je ona koja ima proširene kapilare ili poremećen i preosetljiv površinski sloj kože lica, naročito jagodica. Da bi se smirilo crvenilo napravite masku od kašike meda, kašike soka od pomorandže i dobro iseckane vezice peršunovog lista. Na čisto lice prstima blago nanesite ovu masku i držite oko pola sata. Takođe, nežnim pokretima je operite mlakom vodom. Na kraju nanesite kremu za taj tip kože.
Maska za elastičnu i zategnutu kožu lica – Dve kašike meda zagrejte na pari te potom dodajte dve kašike brašna i dve kašike jogurta. Masu promešajte i nanesite na lice. Ostavite tako pola sata, a potom lice operite prvo toplom, a zatim hladnom vodom. Preporučuje se korišćenje maske jednom nedeljno.
Maska za ishranu i zatezanje lica – se pravi od jednog belanca, 2 kašike ječmenog brašna i 2 kašike meda. Sve sastojke treba izmešati da dobijete kašastu smesu koju nanesete na lice i pustite da se osuši (oko 20 – 30 minuta). Nakon toga maska se ispira vrućom vodom, a zatim se hladnom vodom lice opere. Maska hrani i zateže kožu lica. Bore privremeno nestaju. Ova maska se ne sme često upotrebljavati
Maska za podmlađivanje – Dve do tri kašike mlevenih oraha ili badema skuvajte u malo mleka da dobijete gustu pastu. Kada se ohladi dodajte kašiku pavlake, kašičicu meda i pola banane i sve to dobro sjedinite. Namažite masku preko pripremljene kože i držite je od 30 minuta do dva sata, što duže. Kod starije kože masku možete pakovati providnom folijom, a preko nje stavite aluminijumsku, jer prva održava vlagu, a druga toplotu. Ovaj postupak možete ponavljati kao seriju od 12 tretmana svaki ili svaki drugi dan, nekoliko puta godišnje.
Maska za baršunastu i svežu kožu – Dobro pomešajte jednu kašiku svežeg kvasca, kašičicu meda i kašiku zobenog brašna. Masu nanesite na lice i nakon 10 – 15 minuta lice isperite toplom vodom.
Kleopatrina maska sa medom – Osnovni sastojci za ovu masku su 2-3 kašičice peskovite zemlje, 2-3 velike kašike nekuvanog mleka i jedna kafena kašičica meda. Sve navedene sastojke dobro izmešati. Nakon toga ravnom mekom četkom naneti dobijenu kašu na kožu lica. Tom prilikom usne, očne kapke i nosne šupljine ostaviti slobodnim. Ovako nanetu kašu ostaviti da deluje pola sata, potom oprati toplom vodom, a zatim hladnom vodom ispirati.
Kleopatrina kupka – se sastoji od 50 g kakao putera, 50 g shea (ši, karite) putera, 50 g kokosovog putera, 50 g meda, 120 g mleka u prahu. Putere rastopiti na pari, kada se malo ohlade dodati med i mleko. Spremiti smesu u kalupe. Po želji dodati kvalitetno eterično ulje. Koža je nakon ovakvog tretmana meka i nahranjena. Pri korišćenju paziti da se ne okliznete u kadi.
Kupka na bazi meda – U toplu kupku razmutite od 200 do 300 g meda, pa lezite u kadu i opustite se 20 minuta. Posle toga uvijte se u peškir bez tuširanja. Ovakva kupka će savršeno osvežiti vašu kožu, učiniti je glatkom, nežnom i zdravom, a prijaće i kompletnom organizmu.
Protiv urastanja dlačica – pomešajte 1 kašiku meda sa 200ml kvalitetne bentonit gline u nekoj staklenoj posudi, pa dodajte 5 kapi ulja vitamina E, eterična ulja kamilice i čajavca (ukupno 10 kapi). Ukoliko je smesa previše gusta dodajte malo vode da dobijete kremastu masu. Ovu smesu nanesite na mesta gde vam urastaju dlačice i ostavite da se osuši 30 minuta. Nakon toga isperite i namažite kožu hidratantnom kremom.
Za meku i nežnu kožu – Pomešajte kašičicu meda, kašičicu maslinovog ulja i malo soka od limuna, te utrljajte u ruke, laktove, kolena i na suva mesta na koži. Ostavite 10 minuta pa isperite vodom.
Pakovanje za kosu – napravite pakovanje od meda koje je posebno dobro za farbanu kosu. Pomešajte kašiku meda, maslinovog ulja, jogurta, lozove rakije i jedno žumance. Ovo je dovoljno za kratku kosu, a za dugu duplirajte mere. Čistu i osušenu kosu natopite ovom masom i stavite preko kapu za kupanje, a potom i topao frotir da održi toplotu radi boljeg učinka. Sve zagrejte fenom jer ćete tako pojačati efekat pakovanja i brzinu delovanja. Držite pakovanje od dva do četiri sata, a ako imate veoma oštećenu kosu najbolje je da sa njim i prenoćite. Operite kosu šamponom i dobro isperite, a zatim je prelijte čašom vode u kojoj ste prethodno izmešali malo meda (na vrh kašičice) i dve kašike soka od limuna.
Za sjajnu kosu – 1 kašičicu meda rastopite u 1l tople vode. Dodajte malo limunovog soka. Nakon pranja, na mokru kosu izlijte mešavinu. Ne ispirajte.
Za zdravu kosu – Pomiješajte 1dl meda i pola decilitra maslinovog ulja (ako imate masnu kosu, stavite samo 2 kašičice ulja). Polako nanesite smesu na kosu i i stavite plastičnu kapu na glavu. Ostavite pola sata i zatim operite kosu.
– Kao maska za kosu može se koristiti mešavina meda sa malo maslinovog ulja koju treba naneti nakon ispiranja kose. Držati oko sat vremena pa temeljno isprati kosu. Ovaj tretman primenjujte jednom nedeljno i kosa će vam biti meka i svilenkasta.
Sapun od meda – se pravi od 100g bilo kog kupovnog sapuna koji pomešate sa 5g meda i vode po potrebi. Usitnjeni sapun otopiti na pari u vodi. Kada se smesa malo ohladi dodati med i staviti u kalup pa pustiti da se ohladi.
Peeling za stopala – ima sledeće osnovne sastojke: 100 g meda,100 g krupne morske soli i 50 ml glicerina. U smesu za umorne i otečene noge dodajte 30 kapi eteričnog ulja paprene metvice, za poboljšanje cirkulacije 10 kapi eteričnog ulja ruzmarina, a protiv neugodnog mirisa nogu dodati i 15 kapi eukaliptusa i 15 kapi metvice. Sjedinite sve sastojke, utrljajte na stopala pa ih potom uronite u toplu vodu.
Nevenov ili kantarionov melem – se sastoji od 50 ml ulja gospine trave ili ulja nevena i 8 g pčelinjeg voska. Zagrejati smesu na pari da se vosak otopi pa zatim tu smesu toplu uliti u kozmetičke lončiće. Možete koristiti i za ublažavanje ožiljaka i fleka.
Prirodni vazelin – jednostavni melem se pravi od 57 g žutog pčelinjeg voska i 240 ml hladno ceđenog biljnog ulja po izboru. Otopite vosak i ulje na pari, skinite sa šporeta i mešajte dok se ne ohladi. Rasporedite u kozmetičke lončiće.