Krastavac ima toliko korisnih sastojaka da se preporučuje što češće da ga koristite kako u ishrani tako i u kozmetici. Krastavac u svom sastavu ima 97% vode, a u 100grama ima samo 14 kalorija. Naučnici tvrde da je voda koja se nalazi u voću i povrću njihova najvrednija komponenta jer je ovu tečnost destilovala sama priroda. Većina mikroelemenata se nalazi u kori krastavca i zato se on jede sa korom, ali pre upotrebe krastavac treba dobro oprati.
Krastavac u kozmetici ima veliku primenu:
– zahvaljujući soku od krastavca i pulpi od svežih krastavaca koža lica postaje bela, nežna, elastčna, smanjuju se pore i bore na licu. Sokom od krastavca i unutrašnjom stranom kore istrljajte lice u borbi protiv bubuljica, pega, pigmentnih mrlja i opekotina. Lice možete istrljati i isečenim kolutovima krastavca. Na delove kože gde se najranije stvaraju bore, mogu da se stave komadići smrznutog koji se prethodno malo zagreju.
– sok od svežeg krastavca možete upotrebiti kao tonik i njime natapkati lice, pa posle 5 min ga isperite mlakom vodom. Koža će vam posle ovog tretmana biti meka i bela.
– ukoliko vam koža posle sunčanja postane nadražena i crvena, nasecite krastavac na kolutove ili ga sameljite, pa ga nanesite na kožu. Krastavac će da umiri crvenilo i istovremeno da ohladi iritirana mesta.
– za masnu kožu lica uzmite 200g oljuštenog i na kolutove isečenog krastavca pa prokuvajte u 1l vode. Zatim procedite, ostavite da se malo prohladi i time umivajte lice.
– mleko za čišćenje lica od krastavaca napravićete tako što ćete uzeti 400g neoljuštenog i isečenog krastavca, staviti u šerpu, zatim dodajte 1l vode, zagrejte i pustite da kuva 15min. Nakon toga dodajte 30g bademovog ulja i dobro izmešajte.
– krastavac u kombinaciji sa mlekom učiniće kožu lica mekom i sjajnom.Oljuštite jedan krastavac, ispasirajte ga a zatim dobro promešajte sa kašikom mleka. Dobijenu masu nanesite na lice, blago izmasirajte kožu i ostavite masku na licu 20 minuta. Nakon toga masku isperite mlakom vodom.
Krastavac pomaže u lečenju:
– sok iz krastavca podmlađuje ceo organizam
– sok iz krastavca je odličan diuretik, izbacuje iz organizma višak mokraćne kiseline i na taj način leči reumatizam i giht
– krastavci su korisni u slučaju otoka povezanih sa bolestima srca
– krastavac ima laksativno dejstvo tako da se preporučuje kod zatvora
– oprobani narodni lek savetuje da se pije svež sok od krastavca kao sredstvo za umirenje i protiv bolova usled grčeva u želucu i crevima
– kolitis se leči tako što se u toku sezone na prazan stomak dnevno popije pola čaše pulpe od krastavca
– krastavci se preporučuju kao sastavni deo dijete za mršavljenje
– u sličaju katara gornjih disajnih puteva i kašlja narodna medicina sugeriše 2 do 3 soka od krastavca (ili sok sa medom) 2 do 3 puta na dan
– krastavac podstiče rad žuči. Sok od krastavca pomešan sa sokom od šargarepe efikasan je preparat za lečenje žuči, jetre i prostate. Smatra se da je najkorisniji sok od gorkih krastavaca.
Krastavac većina osoba dobro prihvata i on retko izaziva alergijske reakcije. Svež krastavac se ne preporučuje u slučaju pogoršanja čira na želucu i dvanaestopalačnom crevu, akunog gastritisa, akutnog enteritisa i kolitisa, kamena u bubregu i nefritisa sa alkalnom reakcijom urina.
Usoljeni i kiseli krastavci kontraindikovani su u slučaju akutnog hepatitisa i kamena u bubregu. Treba smanjiti konzumiranje krastavca u slučaju hipertenzije, ateroskleroze, bolesti bubrega i gojaznosti.