U industrijskoj proizvodnji hrane često se dodaju razni dodaci – emulgatori (jedna vrsta aditiva) koji čine te proizvode privlačnijim za potencijalne potrošače. Ti dodaci mogu učiniti da hrana postane privlačnija u smislu – lepše boje, primamljivijeg mirisa, više slatka, kisela ili ljuta, svežija, itd. Prehrambena industrija se danas teško može zamisliti bez upotrebe aditiva. Dodaju se u toku proizvodnje, prerade, pripreme, obrade, pakovanja, transporta ili čuvanja. Upotreba aditiva se ne prepušta slobodnoj volji proizvođača. Pozitivna lista, odnosno lista dozvoljenih aditiva obuhvata proizvodnju, njihov promet, kvalitet, odnosno čistoću, ali i ograničenje upotrebe, označavanje i brojne druge zahteve koji su zakonski regulisani.
Prehrambeni proizvod treba da bude što duže svež i da se što duže koristi. Zato se ponekada pretera u korišćenju konzervansa ili pojačivača ukusa. Mada, u trci za većim profitom osnovne namirnice (meso, voće, povrće) gube kvalitet, pa se i zbog toga veštački obogaćuju. Iako su uglavnom u upotrebi samo oni aditivi koji su hemijski i fizički poznati i nisu štetni po zdravlje, ipak se u hrani mogu naći aditivi, zapravo ostaci koji se koriste za tovljenje životinja radi što bržeg povećanja telesne mase. To su najčešće antibiotici i hormoni koji i u minimalni količinama mogu da štete zdravlju ljudi. Oni mogu negativno da utiču na ljudski organizam, naročito ako su u većoj količini.
Generalno se svi emulgatori određuju međunarodnom oznakom E sa odgovarajućim brojem.
U zavisnosti od namene postoje sledeće vrste emulgatora:
E100-E182: dodaci za poboljšanje ukusa E200-E399: dodaci za produžetak roka rajanja E400-E499: dodaci za gustinu proizvoda E500-E599: dodaci za homogenost proizvoda E600-E699: dodaci za aromu proizvoda E900-E1250: veštački zaslađvači
Treba biti naročito oprezan i deci do pet godina ne davati proizvode obogaćene emulgatorima, odnosno treba im spremati svežu hranu i izbegavati industrijske slatkiše i sokove, naročito gazirana pića. U dečijoj hrani i zamenama za humano mleko zabranjene su sledeće komponente: veštačka boja, zaslađivači, većina aroma, hemijski konzervansi, sintetski antioksidanasi, emulgatori i stabilizatori, biološki aktivne supstance jonizujućeg ili ultravioletnog zračenja.
Evo nekih, izdvojenih veštačkih dodataka:
oznaka dodatka proizvod štetnost
E121 gazirana pića, žele bomboni, sladoled rak
E123 keks, želei, žitarice, puding, slatkiši alergije, hrinični rinitis, loš rad jetre i bubrega
E210-E213 gazirana pića i sokovi, čips, kečap, mesni proizvodi, konzervirano povrće rak, alergije, usporavanje intelektualnog razvoja, hiperaktivnost, nervoza
E222-E228 konzervirano voće, pire krompir, sos od paradajza, suvo voće, vino alergije, bolesti gastrointestinalnog trakta, astma
E250-E252 kobasice rak creva i pluća, hipertenzija, alergije, konvulzije
E290 gazirana pića uništavaju kalcijum iz organizma
E924 pekarski proizvodi rak
Među bezopasnim emulgatorima su:
E100 – svetlonarandžasta boja koja se dodaje kečapu, konzerviranom voću ili sosovima E363 – se dodaje supama, praškastim proizvodima, slatkišima E504 – dodaje se raznim sirevima E957 – dodaje se sladoledima, žvakaćim gumama, suvom voću.
Najopasniji su konzervansi i razni stabilizatori. Mnoge vrste voća (banane, mandarine, pomorandže, jabuke) i povrća se peviše obogate konzervansima da bi bilo dopremljeno u udaljene krajeve u idealnom stanju. Fenol (E230, E232, E233) na primer može biti uzročnik neke vrste raka. Pre nego što skinete koru sa banane ili pomorandže operite je mlakom vodom.
Kojim namirnicama je dozvoljeno dodavanje prehrambenih aditiva – mlinski i pekarski proizvodi keks, kolači, testenina, brzo smrznuti i srodni proizvodi, – proizvodi od mesa stoke za klanje, divljači i peradi, – mleko i mlečni proizvodi, sladoled i puding, – voće, povrće, gljive i proizvodi od njih, – ribe, školjke, rakovi i proizvodi od njih, – jestiva ulja, masti, margarin, majonez, umaci, prelivi, kakao -proizvodi, proizvodi slični čokoladi, krem-proizvodi i bombone, – alkoholna pića, – bezalkoholna osvežavajuća pića – pivo i bezalkoholno pivo, – supe, koncentrati za supe, koncentrati za umake, dodaci jelima i srodni proizvodi, – začini, – sirće, – jaja i proizvodi od jaja, – kafa, proizvodi na bazi kafe i njihove prerađevine, – čajevi, – pekarski kvasac, – prašak za pecivo, vanilin šećer i šećer u prahu, prašak za puding, kremovi, deserti, – snek proizvodi (čips, flips…), – senf, – so, – veštački zaslađivači, – hrana za bebe i decu, – hrana za posebne prehrambene potrebe (ili „dijetetske namirnice”).
Namirnice kjima je zabranjeno dodavanje aditiva: – neprerađenoj hrani (smatra se da je to ona koja nije podvrgnuta nikakvoj obradi koja bi dovela do bitne promene prvobitnog stanja hrane), – medu – neemulgovanim uljima i mastima biljnog i životinjskog podrekla, – maslacu, – nearomatizovanom pasterizovanom i sterilizovanom mleku (uključujući i UHT sterilizovanom) i pavlaci bez obzira na sadržaj masnoće u originalnom obliku, – fermentisanim nearomatizovanim mlečnim proizvodima i svežem siru, – prirodnim mineralnim vodama i izvorskoj vodi, – kafi i ekstraktu kafe (osim aromatizovanih instant proizvoda), nearomatizovanom čaju, – šećeru, – običnoj suvoj testenini.