Bebi koja sisa majčino mleko to je sasvim dovoljna hrana do pola godine starosti. Nakon toga treba početi sa dohranjivanjem. A ako beba ne sisa, onda sa dohranjivanjem treba početi sa navršenih pet meseci.
Najbolje da prva nemlečna hrana bude kašica od pirinča. Kašica treba da se napravi od obarenog i oceđenog pirinča sa majčinim ili mlekom za bebe tog uzrasta. Takođe se umesto ove kašice može dati kašica od kukuruza (ili naizmenično menjati ove vrste kašica). Kaša od kukuruza ne sadrži gluten pa je zato dobra za probavu.
Nedelju dana nakon uvođenja pirinča ili kukuruza treba početi sa kašicama od barenog povrća.Prvo treba početi sa povrćem a ne sa voćem jer beba treba da se navikne prvo na slani obrok pa onda na slatki.
Za pravljenje pirea i kašica od povrća najbolje je koristiti:
- krompir
- šargarepu
- tikvice
- karfiol
- kelerabu
- brokoli
Zatim naredne nedelje treba postepeno uvoditi kašice od voća i to od jabuka, pasiranih banana, krušaka, kajsija i bresaka.
Tek kada napuni sedam meseci bebi treba uvrstiti u jelovnik bareno meso i to neslano. Najbolje je početi sa teletinom, govedinom, piletinom ili zečetinom, jer su ta mesa puna belančevina i bogata su gvoždem. Tada u ishranu bebe treba uvesti i bareno žumance, najviše jednom do dva puta nedeljno. Početi sa jednom osminom, pa četvtinom i tako do celog jajeta.
Ribu ne treba uvoditi u ishranu bebe pre najmanje osam meseci starosti, i tada pod uslovom da u porodici nema alergičnih na tu vrstu mesa. U suprotnom slučaju treba sačekati da beba navrši godinu dana.
Riblje meso se preporučuje jer je bogato omega 3 masnim kiselinama koje su dobre za razvoj bebinog mozga. Najbolje je pripremiti masne morske ribe kao što su: oslić, skuša i tuna, zatim bele ribe. Riblje meso treba davati isključivo bareno i to početi sa dve-tri kašičice, a kasnije, ukoliko nema alergijskih reakcija i osipa, povećati količinu.
Ribu treba imati u ishrani jednom u dve nedelje, a ostale vrste mesa dva-tri puta nedeljno.
Kravlje mleko nije dobro za odojčad jer ima puno soli i kao takvo je jako za bubrege, a može loše da deluje i na creva. Zato se ne preporučuje pre prvog rođendana.
Bebama starosti do godinu dana ne treba davati:
- so – jer može preopteretiti bubrege
- med – može da prouzrokuje botulizam
- mleko – sadrži puno soli
- šecer – može da izazove karijes
- belance – može da izazove alergije na belančevine
- svež sir – može da prouzrokuje listeriozu
- kikiriki sadrži jake alergene