Pri upoznavanju ćemo odmah primetiti nečiji osmeh i zube. Lepi i zdravi, beli zubi su ukras svakog lica. Zato ih treba pažljivo održavati ali i zbog zdravlja treba da imate zdrave zube.
Uvek postoji mogućnost da vam stomatolog najbrže i najstručnije izbeliti vaše zube. Ali postoje i neki prirodni načini da postignete isti efekat samo trebate biti uporni. Evo nekih predloga:
– jabukovo sirće ubija štetne bakterije u ustima, uklanja mrlje na zubima i izbeljuje zube. U čašu vode stavite kašičicu sirćeta i njime isperite usta, a zube zatim operite pastom. Tečnost za ispiranje usta na bazi jabukovog sirćeta možete koristiti svaki dan. Važno je da se preporučene razmere ispoštuju jer, u većim količinama, sirće može da ošteti zubnu gleđ.
– jabukovo sirće (par kapi), so (malo) i sodu bikarbonu (jednu kašičicu) izmešajte pa nanesite na četkicu za zube i dobro ih istrljajte. Zatim operite zube običnom pastom. Postupak ponovite dva do četiri puta mesečno – imaćete divne negovane zube.
– jagode su vrlo efikasne u izbeljivanju zuba. Istrljajte zube s nekoliko izgnječenih jagoda, to će ih izbeliti i osvežiti vam dah. Zbog prisustva šećera i kiseline koji mogu oštetiti gleđ zuba, obavezno treba oprati zube posle tretmana.
– jednu zreliju jagodu operite, izgnječite i pomešajte sa pola kašičice sode bikarbone pa četkicu za zube umačite u dobijenu smesu i njome trljajte zube.
– Izbeljivanje narandžinom korom možete koristiti bar jednom nedeljno bez loših posledica. Zube istrljajte unutrašnjom stranom kore od narandže. Efekat će biti još izraženiji ako na koru nanesete i malo soli.
– isti postupak možete izvesti sa limunovom korom ili posoljenom limunovom korom. Posle tretmana obavezno operite zube na uobičajen način. Tako se čiste naslage kamenca i beli njihova površina. Samo, ne preterujte – ovo nije postupak koji bi trebalo primenjivati svakog dana, jer previše limunske kiseline može da vam ošteti zubnu gleđ.
– izbeljivanje zuba sa limunovim sokom i sodom bikarbonom. Sipajte u šolju limunov sok od pola limuna i dodajte 2 kesice sode bikarbone. Razmutite i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Nanesite sadržaj četkicom na zube i ostavite tako 3 minuta, ne duže da ne oštetite zubnu gleđ. Onda isperite zube i operite pastom. Postupak ponavljajte jednom nedeljno.
– zubi će vam biti belji ako ih operete mešavinom lovorovog lista i sušene kore narandže. U posudu stavite istu količinu mlevenog suvog lovorovog lista i sušene mlevene kore pomorandže i dodajte malo vode. Nanesite na zube i ostavite da deluje 3-4 minuta. Na kraju ih operite pastom.
– unutrašnjim delom kore od banane istrljajte zube jednom ili dva puta dnevno, po nekoliko minuta. Ako to radite redovno, za desetak dana bi trebalo da se vidi efekat.
– male količine samo sode bikarbone će izbeliti vaše zube. Sodu je potrebno staviti na četkicu kao što stavljate pastu za zube, a potom time istrljajte zube kao da perete četkicom.
– usta možete povremeno isprati sa 3% hidrogenom. Ukoliko ga slučajno progutate potrebno je popiti najmanje jednu ili dve čaše vode kako bi se razredio u organizmu.
– pomešajte po jednu kašičicu sode bikarbone, 3 % hidrogena i vode i ovom smesom dobro istrljajte zube. Pazite da ne progutate smesu zbog hidrogena. Postupak je, takođe, dozvoljeno praktikovati jednom nedeljno.
– posle pranja zuba pastom, jednom nedeljno istrljajte zube i četkicom na koju ste naneli prašak za pecivo.
– suvo grožđe i drugo sušeno voće deluje na dva osnovna načina: zubi se čiste žvakanjem tvrđe hrane, a i izaziva se lučenje pljuvačke – čime se zubi takođe čiste.
– sveže voće svakako treba da ima posebno mesto u vašoj svakodnevnoj ishrani kao što je jabuka, jagoda, ananas, limun i narandža.
– od povrća za zube se posebno preporučuje šargarepa, celer, karfiol i boranija.
– naši preci su već bili svesni važnosti zdravlja oralne higijene i lepote belih zuba i koristili su pepeo izgorelog drveta. U arapskoj kulturi je poznato korišćenje specijalnog drveta miswak (ili meswak) za čišćenje zuba koje je preporučeno i od strane Svetske Zdravstvene Organizacije. Parčence ovog drveta se namoči u ružinoj vodi, i na taj način omekša, a zatima se njime pažljivo protrljaju zubi. Arapi ih koriste posle svakog obroka, a i tokom dana – uveče pre spavanja, ujutru kad ustanu.