Povrće u ishrani ima neprocenjivu vrednost, naročito organsko povrće. Mada je danas u svim delovima sveta moguće snabdevanje sa svim vrstama svežeg povrća i voća i kada im nije sezona u lokalnim uslovima, mnogi se odlučuju da ostave za zimske mesece omiljeno povrće ili voće u raznim oblicima. Ali da li ste znali da možete pripremiti i sok od nekih vrsta povrća?! Pokušajte, nije teško a pružiće vam zadovoljstvo i dok budete gledali zimske pahulje iz tople sobe.

Sok od kupusa – omigućava čišćenje sluzokože želuca i creva, a dobar je i protiv gojaznosti i zatvora. Ovaj sok je blagotvoran u lečenju čira na dvanaestopalačnom crevu,  Odličan je za varenje. Dobar je u borbi sa aknama i za lep ten.

Kada birate kupus, obratite pažnju na to da glava bude čvrsta, a listovi hrskavi. Kupus koji je mlitav i žućkast, ima manje hranljivih materija, jer je prezreo. Obično je pola glave kupusa dovoljno za čašu soka. Pre pravljenja soka, kupus potopite u posudi tople voda sa malo jabukovog sirćeta da biste sigurno odstranili pesticide.

Kupus najpre što sitnije iseckajte u blenderu pa ga zatim dobro iscedite kroz krpu, najbolje čistu gazu. Nemojte dodavati so soku jer se na taj način gube njegova lekovita svojstva. U slučaju čira na želucu i gastritisa najbolje je svež sok od kupusa piti pre svakog obroka. Sok od kupusa ćete još brže pripremiti pomoću sokovnika.

Sok od crnog luka – omogućava brzo čišćenje organizma i blagotvorno utiče na opšte stanje organizma. Crni luk sadrži eterično ulje koje je bogato sumporom pa ima antibakterijsko, dezinfekciono i fungicidno dejstvo. Jak je antioksidant, reguliše holesterol, razređuje krv, koristi se u lečenju alergija, dijabetesa, u borbi protiv prehlade, kao i za pročišćenje pluća i bronhija od nakupljene sluzi. Stimuliše apetit i lučenje želudačnog soka. Najzdraviji je kada se jede u sirovom stanju jer tokom kuvanja gubi mnoge hranljive sastojke.

Napravite sok od 2 glavice crnog luka i jedne kašike meda. Očistite luk, dobro ga operite i izrendajte ili usitnite u blenderu ili obradite u sokovniku. Dobijeni sadržaj procedite u posudu i dodajte kašiku meda. Ovaj sok treba odmah koristiti jer ne može dugo da stoji u frižideru. A ako želite da unlažite njegov miris, dodajte malo limunovog soka, vode, ruzmarina ili lavande.

Sok od peršuna – ne preporučuje se veća doza od 50g. Redovna upotreba svežeg soka od peršunovog lista obezbeđuje normalnu razmenu kiseonika a takođe podržava nadbubrežnu i štitastu žlezdu. Osim toga, u soku ima elemenata koji jačaju zidove krvnih sudova, kapilara i arterija. Sok od peršunovog lista se često koristi kao lek protiv bolesti mokraćnog sistema, efikasan je za izbacivanje kamena iz bubrega i peska iz bešike. Odlično je sredstvo u borbi protiv očnih bolesti, čireva na rožnjači, katarakte, konjuktivitisa, oftalmije. Redovnim korišćenjem, potpuno nestaju spazme izazvane menstrualnim poremećajima. Sok od peršuna se može kombinovati sa sokovima od drugog bilja i povrća (celera, zelene salate, šargarepe i spanaća).

Za pripremu soka od peršuna potrebno je iseckati jednu vezu svežeg peršuna i staviti sa jednim limunom u sokovnik. Dobijenu smesu pomešajte sa jednom šoljom vode pa popijte ujutro na prazan stomak. Pijte pet dana uzastopno pa napravite pauzu od 10 dana.

Sok od krompira – svež krompir sadrži lako usvojive šećere koji se prilikom kuvanja pretvaraju u skrob. Pošto krompir ima velike količine kalijuma, sumpora, fosfora i hlora, sa uspehom se koristi za uklanjanje pigmentnih mrlja (pega) na koži. Mikroelementi su korisni samo u organskom, prirodnom obliku, jer se kuvanjem pretvaraju u neorganske elemente koje organizam ili uopšte ne može da usvoji ili su izuzetno niske vrednosti. Svež sok od krompira može poboljšati zdravlje digestivnog sistema i ublažiti tegobe kao što su zatvor, proliv i gorušica. Sok od krompira takođe smanjuje nivo želudačne kiseline, a koristi se i u borbi sa anemijom i artritisom.

Ne treba koristiti krompir sa bilo kakvim tačkama niti stari, prezreli krompir. Najbolje je praviti sok od mladog i svežeg krompira koji se prethodno oguli, opere i oljušti. Zatim krompir izrendajte na oštro rende, procedite kroz gazu i dobijeni sok razredite sa malo vode. Ovaj sok možete pomešati, i na taj način poboljšati ukus, sa nekim voćem ili povrćem.

Sok od krastavaca – sok od svežeg krastavca je jedno od najboljih sredstava za mokrenje. Poboljšava rast kose, učvršćuje nokte, tonizira i podmlađuje kožu. Sok od krastavaca normalizuje krvni pritisak, pa se zato preporučuje kako kod hipertenzije tako i kod hipotenzije. Osim toga, on je nezamenljivo sredstvo u lečenju kožnih bolesti a dobar je i za regulaciju nivoa šećera. Mešanje soka od krastavaca i soka od šargarepe pojačava njihov kvalitet. Takva kombinacija je odlično sredstvo protiv reume. Naročito se preporučuje u kombinaciji sa limunom i mentom.Limun je idealan za detoksikaciju i imunitet, a menta podstiču varenje i uspešno smanjuju bolove i upalne procese u organizmu.

Stavite 2 krastavca sredje veličine, 1 limun i malo iscepkanih listića mente u blender. Ako je smesa koju dobijete u blenderu previše gusta, dodajte malo vode pa ponovo mutite do željene gustine. Preporučuje se čaša ovog napitka svako jutro.

Sok od crne rotkve – svež sok od rotkve pomaže u lečenju artritisa, kamena u žućnoj kesi i obične prehlade. Možete da napravite i inhalaciju od sveže isceđenog soka, što će omogućiti pročišćenje nosa, ublažavanje kašlja, smanjenje upale sluzokože grla i pojačaće imunitet. Sok se koristi u svim stadijima oboljenja, od peckanja i grebanja u grlu do potpunog izlečenja od napornog kašlja. Za iskašljavanje je efikasan sok od crne rotkve sa medom.

Za pripremu soka je potrebna jedna crna rotkva srednje veličine i 2-3 kašike meda. Oljuštite rotkvu i u sredini napravite malo udubljenje. U njega stavite med, pa stavite rotkvu u čašu i pustite da iz nje izađe sav sok pomešan sa medom. Smesu treba piti po kašiku pre spavanja.