dijeta 3Najčešće je osnovni kriterijum za izbor dijete onaj da primenjena dijeta daje najbrže rezultate. Ako je vaša prijateljica postigla odlične i očigledne rezultate sa nekom dijetom i vi je možete primeniti. Ali, nemojte zaboraviti da se konsultujete sa svojim lekarom, jer je svaki organizam jedinstven. Napravite bar osnovne analize krvi i urina pre primene dijete, da ne bi bilo više štete nego koristi.

Postoji mnogo dijeta ali jedan od kriterijuma za izbor može biti dijeta prema horoskopskom znaku. Pokušajte i to, možda je ta dijeta pravi izbor za vas.

Ovan – Ovnovi najpre trebaju naučiti da sporije jedu i uživaju u hrani, njenom ukusu i izgledu. Atkinsova dijeta je pravi izbor za uporne, ali i nestrpljive ovnove, koja treba da se kombinuje sa vežbama. U ovoj dijeti unos proteina nije ograničen. Bez ograničenja se može jesti meso, riba i jaja. Sir povrće, masline, ulja i masti jedu se u ograničenim količinama, a alkoholna pića, šećer, voće mleko, jogurt, žitarice, proizvodi od brašna i slatkiši su potpuno zabranjeni. Možete piti mineralnu vodu, limun, crnu kafu, sve vrste čaja bez šećera, pola litre belog vina ali nakon 6. dana dijete. Umesto šećera koristite veštačke zaslađivače. Dijeta se sastoji od tri faze:

I faza – Cilj prve faze dijete je promena metabolizma. Unos ugljenih hidrata ograničava se na 20 grama dnevno. To praktično znači da za doručak možete da pojedete omlet od dva jaja sa šunkom ili slaninom, za ručak odrezak s roštilja, a za večeru kuvanu ribu. Prva faza traje 14 dana.

II faza – Podrazumeva gubitak telesne mase potrošnjom masnih zaliha. Dnevni unos ugljenih hidrata ograničen je na 15 do 40 grama. Znači, meso, povrće (sa niskim sadržajem ugljenih hidrata).

III faza – Ugljeni hidrati se postupno uvode, ali ograničeni su na maksimalnih 60 grama, čije se ograničenje prenosi i na IV fazu tj. održavanje postojeće smanjene težine.

U toku ove dijete uvedite voćne dane, pojedite 1,5 kg voća i popijte najmanje dve litre mineralne vode. Ako vam za par dana to dosadi, promenite jelovnik i spremite jelo s pirinčom: 125 g integralnog pirinča dinstajte bez soli i podelite na tri porcije. Pojedite ujutro dve jabuke, a za ručak i večeru pomešajte preostali pirinač sa 100 g salate od krastavaca. Važno je da unosite dosta tečnosti: vodu, supice od povrća, sokove od miksanog voća ili povrća.

Bik – Perikone dijeta je idealan izbor za bika jer on voli slatko (čokolade, torte, sladoled) a ova dijeta ograničava unos šećera i ugljenih hidrata. Osnova ove dijete je losos i to divlji, ali nekoliko puta dnevno možete jesti i tunjevinu, pastrmku i školjke, jer su bogate omega-3 masnim kiselinama koje koži obezbeđuju vlažnost, smanjuju inflamaciju (zapaljenski proces) i regulišu težinu. Osim grilovane ribe, dva od tri glavna obroka treba da sadrže i šumsko voće, zelenu salatu, dinju, a treći piletinu, salate i sveže voće. Umesto kafe pijte zeleni čaj i barem osam čaša vode dnevno. Već za tri dana moguće je videti promene u kvalitetu tena.

Važno je jesti i namirnice svih boja, naročito voće

– Iz crvene grupe preporučuje jabuke, paprike, vino, paradajz, trešnje, jagode, cveklu, maline, brusnicu,

– iz narandžaste grupe kajsiju, mango, breskvu, papaju, pomorandžu, račiće, jastog, losos.

– Iz žute grupe papriku, crni luk, bundevu, dinju, kukuruz, iz zelene jabuke, brokoli, zeleni čaj, kivi, zelenu salatu, spanać, peršun, grašak, boraniju, kupus, kapar.

– Iz plave grupe kupine, crni čaj, borovnicu, šljive, plavi patlidžan, crnu ribizlu, suve šljive i suvo grožđe.

Za Bikove je najbolje da primenjuju dijetu u kojoj ima dosta voća, koje će im osiguratiti dovoljno šećera. Spremajte bogate salate od sezonskog povrća, a jednom dnevno slobodno možete pojesti i sočan odrezak, ali pripremljen na roštilju.

Za bikove se preporučuje i Paleo dijeta koja dozvoljava uzimanje jaja, sve vrste mesa, uključujući i morske plodove, povrće (paradajz, paprika, luk,  krastavac, tikvice, patlidžan, blitva, kupus, šargarepa, pečurke), voće, oko 150 g meda i suvog voća nedeljno,isključivo maslinovo ulje, voda, čaj, a povremeno i nezaslađeni sok. Ovom dijetom je zabranjena svaka vrsta šećera, žitarice, krompir, pasulj, grašak, mleko i mlečni proizvodi, prerađeno meso (salame, viršle, mesni narezak), čokolada, sve vrste brašna, so, majonez, kvasac, sirće. Ako se pridržavate paleo dijete, za mesec dana možete da izgubite šest kilograma i smanjite rizik od nastanka mnogih bolesti.

Evo predloga jelovnika:
Doručak: omlet sa pečurkama
Užina: šaka bobičastog voća
Ručak: losos ili oslić na žaru, velika mešana salata sa dresingom od limunovog soka i maslinovog ulja
Užina: salata od šargarepe i jabuke
Večera: grilovana piletina, brokoli i salata od paradajza

Blizanci – su jednostavno zavisni od brze hrane. Vrlo retko i teško se odlučuju za neku dijetu. Jedna od preporučenih dijeta za njih ona koja uključuje mlečne proizvode (jogurt, sir) ali isključuje testeninu. Dijetu možete započeti većim unošenjem tečnostie (2 – 3l  tečnosti dnevno,) npr. mineralne vode i supe od povrća. Blizanci treba da jedu više manjih obroka tokom dana, i to salate i bareno povrće, sa što manje mesa.

Njima se preporučuje mediteranska ishrana, Pritkinova dijeta, UN dijeta.

Pritkinova dijeta obuhvata uzimanje ribe i pilećeg mesa (oko 100g dnevno, kuvano ili pečeno na roštilju).Zabranjene su životinjske masti a preporučuju se hladno ceđena ulja (maslinovo, suncokretovo, ulje kukuruznih klica). Od jaja treba da se uzima jedno belance dnevno, a od mlečnih proizvoda obrano mleko i jogurt  (do 1/4 l dnevno) kao i sir od obranog mleka (30-50 gr dnevno). Preporučuju se mahunarke oko 100g dnevno (sočivo, pasulj, crna i žuta soja), žitarice (integralni pirinač, ječam, proso, ovas, raž, pšenica), neograničena količina povrća i voća (400 – 500g dnevno). Slatkiši su zabranjeni a od pića treba uzimati samo vodu i sveže pripremljeni sokovi.

UN dijeta traje 90 dana i pored skidanja kilograma dovodi do promene metabolizma. Ova dijeta ima utvrđen redosled danauvek počinje proteinskim danom, zatim slede skrobni, ugljenohidratni dan, voćni dan, pa ponovo proteinski. Doručak je isti svih 90 dana – po 2 voćke ili šaka suvog voća (okoe 8 komada).

Prvi dan – PROTEINSKI DAN

Ručak – supa bez rezanaca, meso, dinstano, bareno ili pečeno (2 – 3 parčeta ili oko 250 gr) ili 3 kuvana ili pečena jaja ili nešto od mlečnih proizvoda, parče integralnog hleba, salata sa najviše 1 kašikom ulja.

Večera – može isto kao za ručak ali upola manje i bez hleba i supe. Obavezno je da ako se meso jede za ručak jede se i za večeru, a ako su jaja za ručak, moraju biti i za večeru.

Drugi dan – SKROBNI DAN

Ručak – kuvan pasulj, grašak, sočivo, pirinač, krompir, parče hleba, salata.

Večera – isto kao i za ručak, ali pola mere i bez hleba

Treći dan – DAN UGLJENIH HIDRATA

Ručak – kuvana testenina uz dodatak začina (kečapa ili sl.) ili pica samo sa dodatkom kečapa, ili slano pecivo (npr. 3 kifle.

Večera – dva tanja parčeta torte, ili 3 – 4 kolača, ili 3 – 4 kugle sladoleda i jedno rebro čokolade za kuvanje.

Četvrti dan – VOĆNI DAN

Ručak i večera – samo mešano voće.

Posle sedam puta ponovljenog kruga (7×4 tj. 29 dana) drži se “vodeni dan” kada se celi dan pije samo voda. Zatim se ponavlja ceo režim ishrane. Posle voćnog dana sledi proteinski dan. Kafa i čaj se mogu piti, ali bez sećera. Sokove svesti na najmanju moguću meru. Pauza između obroka prvog dana je 4 sata, a drugog i trećeg dana je 3 sata. Za vreme voćnog dana pauza imeđu obroka je 2 sata. Posle 8 sati uveče nemojte ništa jesti. Ukoliko se kompletna dijeta ponavlja, napravite pauzu od 3 meseca.

Rak – slatkišima leče stres. Za njih je dealna dijeta: uzimajte sedam obroka dnevno. Između glavnih obroka obavezno priuštite sebi užinu, npr. salatu od sezonskog povrća koju ćete preliti sa malo maslinovog ulja i voćnog sirćeta. U salatu možete umešati kašičicu senfa, iseckani beli luk ili je preliti kašičicom meda.

Za rakove se ne preporučuju voćni jogurti, punomasno mleko, pavlaka, sirevia ni slatkiši. Pijte što više vode.

Rakovima se preporučuje i Hrono dijeta. Osnovno pravilo u ovom slučaju je da se ugljeni hidrati i proteini, osim kada je doručak u pitanju, ne jedu u istom obroku. Doručak je najobilniji i obavezan ali bez voća. Pijte što više tečnosti.

Doručak: masni obrok, jaja, šunka, kobasice, sirevi i integralne žitarice (integralni hleb, pirinač i sl.). Sve je dopušteno osim šećera i voća jer se suviše brzo razgrađuju.

Ručak: bareno povrće saproteinima.

Užina: masline, orasi, kikiriki puter, voće, med ili 30 grama tamne čokolade.

Večera: riba, posno meso sa povrćem.

Poželjno je da obroci budu u isto vreme svakoga dana i da razmak između obroka bude minimum 4 sata. Hleb, testenine i skrobna povrća (krompir) jedu se najkasnije do 15 časova. Nikada ne idite na spavanje neposredno posle obroka – ostavite želucu bar dva sata pre spavanja da se “izbori” sa hranom. Rezultati se očekuju nakon 21. dana.

Uz svaku dijetu, pa i ovu, se preporučuje umerena fizička aktivnost.

Lav – je pun energije, hedonista. Lavovi su skloni povećanom holesterolu, zato moraju voditi računa o unošenju masti. Salatu možete spremiti sa jogurtom i limunom umesto sa sirćetom i uljem, a meso bolje pripremite na roštilju.

Lavovima se preporučuje Dukanova dijeta. Naglasak ishrane je na uzimanju proteina (riba, živina kao i mlečni proizvodi sa malo masnoća). Dijeta se sastoji od 4 faze:

I faza – traje od jednog do deset dana u zavisnosti koliko želite da izgubite na težini. Proteinski dan. Od pića samo voda, čaj kafa. Očekuje se gubitak težine između 3,5 do 5 kg u prvih 5 dana.

II faza – u ishranu se uvodi povrće (zelena salata, spanać, celer, krastavac, paradajz). Povrće se može jesti sirovo, bareno ili u supi i kao varivo.

III faza – Pored proteina i povrća dozvoljena je još porcija voća i 2 kriške integralnog hleba dnevno. Kao dodatak – dozvoljena je jedna ekstra porcija koja sadrži ugljene hidrate (ali jednom nedeljno) a to može biti recimo testenina ili pirinač. U ovoj fazi takođe je dozvoljen “praznični obrok” (jedi šta ti se sviđa) koji posle nekoliko nedelja faze 3 može da se praktikuje i dva puta nedeljno.

IV faza – faza održavanja rezultata koje ste postigl,  gde se polako vraćate na konzumiranje svega što vam se dopada ali poštujući pravila iz faze 3 (sa više slobode u izboru namirnica). Takođe, savetuje se da se bar jednom nedeljno jedu samo proteini kao u fazi 1.

Preporučena hrana u Dukanovoj dijeti:

Nemasna teletina, nemasna šunka, zečetina, teletina, pileća džigerica, pileće belo meso, ćuretina, riba, plodovi mora, nemasni jogurt, nemasni sir, obrano mleko, belanca, tofu sir, zeleno povrće, luk, bilje i začini, senf, kečap (ali bez šećera!), ovsene mekinje, kafa, čaj, dijetetski soda napici, stevia, veštački zaslađivači, žvake bez šećera.

Brza dijeta se takođe preporučuje lavovima. – traje 3 dana. Gubitak težine (oko 2-3kg) je rezultat značajnog smanjenja kalorija a ono što se gubi je manjim delom masnoća a većim delom zadržana voda.

Plan obroka po danima:

I dan:

Doručak – crna kafa ili čaj, pola grepfruta, kriška tosta i 1 supena kašika kikiriki putera.

Ručak – pola šolje (šolja za čaj) tunjevine, kriška tosta, kafa, čaj ili voda.

Večera – 100g barenog mesa, 1 šolja barene boranije, 1 šolja šargarepe, 1 šolja sladoleda od vanile, 1 jabuka srednje veličine, kafa, čaj ili voda.

II dan:

Doručak – crna kafa ili čaj, 1 kuvano jaje, kriška tosta i 1 banana.

Ručak – šolja nemasnog sira, kriška tosta, kafa, čaj ili voda.

Večera – 2 viršle, pola šolje šargarepe, 1 šolja barenog brokolja, pola šolje sladoleda od vanile, kafa, čaj ili voda.

III dan:

Doručak – crna kafa ili čaj, 50 g mladog sira, kriška tosta i 1 sjabuka.

Ručak – 1 tvrdo kuvano jaje, kriška tosta, kafa, čaj ili voda.

Večera – šolja tunjevine, 1 šolja šargarepe, 1 šolja karfiola, 1 šolja sezonskog voća, pola šolje sladoleda od vanile, kafa, čaj ili voda.

Device – pridaju veliku pažnju zdravoj ishrani. Pri držanju dijete moraju voditi računa da obično imaju zdravstvene probleme sa probavom i želucem.

Jedite više puta dnevno, pomalo. Doručak po izboru, za užinu možete popiti niskokalorični voćni jogurt ili pojesti 100 g nemasnog sira s maslinama. Za večeru spremite salatu od paradjza. Popijte najmanje dve litre mineralne vode dnevno. Idealno bi bilo da tome dodate i nekoliko šoljica biljnog ili voćnog čaja. Musli, kaše, žitarice u svim oblicima bi trebalo da konzumirate barem jednom dnevno, ali ne preterujte sa semenkama i koštunjavim voćem – ne više od desetak komada badema, lešnika ili oraha dnevno. Birajte integralni hleb. Zaboravite na prelive, dresinge, sosove!

Devicama se preporučuje vegetarijanska ishrana.

Vaga – je rođeni degustator. Za vage se preporučuje Zona dijeta. Zona dijeta temelji se na ravnoteži unetih namirnica: 40 odsto ugljenih hidrata, 30 odsto proteina i 30 odsto masnoća. Opredelite se za ugljene hidrate u voću i povrću, a da biste izbegli unos loših ugljenih hidrata, hleb, pirinač i krompir zamenite integralnim namirnicama.

Obroke možete rasporediti prema sledećem planu:

Ponedeljak:
Doručak – čaša delimično obranog mleka (200g), kivi (100g), dve kriške parmezana
Užina – integralni dvopek (20g), 20 g sušene govedine, tri maslinke
Ručak – 100g pilećeg belog mesa, papričice pečene na grilu (200g) ili 300g spanaća na pari, zelena salata s maslinovim uljem, 120g grožđa
Užina – 20g parmezana, dva krekera
Večera – čorba od povrća, 120g brancina, 300g barenog karfiola, zelena salata s maslinovim uljem, pola kruške.

Utorak:
Doručak – integralni tost (40g) sa šunkom i parmezanom (60g)
Užina – 200g jogurta
Ručak – zelena salata (150g), 150g račića, grilovane tikvice s maslinovim uljem (320g), voćna salata (300g)
Užina – integralni dvopek (20g), parče šunke (30g), jedan orah
Večera – tuna na žaru (100g), salata od komorača s maslinovim uljem, kriška integralnog hleba, čaša crnog vina, pomorandža

Sreda
Doručak – 200g jogurta, kivi (100g), dve kriške parmezana
Užina – 20g parmezana, dva krekera
Ruča -: 120g lista na žaru, 300g zelene salate i paradajza s maslinovim uljem, dve kriške ananasa (180g)
Užin -: integralni tost sa 30g ćuretine, tri kikirikija
Večer -: teleća šnicla na žaru (100g), glavica radiča začinjena kašikom maslinovog ulja, kriška integralnog dvopeka, 120g grožđa

Četvrtak:
Doručak – čaša delimično obranog mleka (200g), kriška mladog sira (80g), kašika marmelade, tri badema
Užina – ćureća salama (30g), tri maslinke, jabuka
Ručak – zelena salata, manje parče mocarele (100g), barena boranija s maslinovim uljem (400g), 120g grožđa
Užina – 70g kozjeg sira, jedan orah, 20g integralnog dvopeka
Večera – tanjir supe od povrća, porcija plavog patlidžana u sosu od paradajza, zelena salata s maslinovim uljem, kriška integralnog hleba, kivi

Petak:
Doručak – integralni tost (40g) sa šunkom i parmezanom (60g)
Užina – 20g govedine, dva krekera, tri badema
Ručak – pečena pastrmka 150g), zelena salata s maslinovim uljem, kriška integralnog hleba, voćna salata (240g)
Užina – čaša prirodnog voćnog soka, kriška parmezana (20g)
Večera – sabljarka na žaru (135g), zelena salata s maslinovim uljem, jabuka i kivi (300g ukupno)

Subota:
Doručak – čaša delimično obranog mleka (200g), 80g mladog sira, kašika marmelade, tri badema
Užina – integralni tost (20g), sa 30g dimljenog lososa
Ručak – 100g sardina bez ulja, 200g papričica na grilu s maslinovim uljem, kruška
Užina – dve grisine sa 25g sirove pršute, tri indijska oraha
Večera – salata od morskih plodova (70g školjki, 50g račića, 65g hobotnice), zelena salata s maslinovim uljem, čaša belog vina, 300g grejpfruta

Nedelja:
Doručak – integralni tost (40g) sa šunkom i parmezanom (60g)
Užina – 30g tunjevine bez ulja, dva krekera, dve kašičice lajt majoneza
Ručak – 100g špageta u sosu od paradajza i bosiljka, 150g pečenih lignji, salata od rukole s maslinovim uljem
Užina – 200g jogurta
Večera – salata od hobotnice (200g), kuvani krompir, salata od peršuna i belog luka, kruška

Škorpija – je sklona celulitu i zato treba izbegavati slane namirnice kao što su šunka, kobasice i slično. Na tanjiru trebaju imati što više muslija, integralnog hleba, povrća. Ne prejedajte se, rasporedite obroke pravilno, jedite na 3-4 sata, i pazite na gramažu: mesa oko 150-200 grama, voća ne više od 400 grama, mlečnih proizvoda oko 300 grama, hleba ne više od 5 kriški dnevno. Samo povrće možete uzimati koliko volite.

Škorpijama se preporučuje tečna dijeta i Sonoma dijeta.

Tečna dijeta – je veoma efikasna za brzo mršavljenje. Maksimalna dužina za držanje ove dijete je dve nedelje i možete izgubiti od 10-15 kg. Tokom tečne dijete vaš stomak se smanjuje u obimu. Tečna dijeta podrazumeva prelazak isključivo na tečnu hranu: sokove, supe, mlečne proizvode, biljne čajeve i vodu. Ukupna količina tečnosti dnevno ne bi trebalo da prelazi 3 litre.

Dnevni program tečne dijete treba da bude sledeći:

9 sati – 1 šolja čorbe od ovsa

10 sati – 1 šolja bistre biljne supice

11 sati – 1 šolja tople prokuvane vode

12 sati – 1 šolja voćnog soka razblaženog sa vodom

13 sati – 1 šolja tople prokuvane vode

14 sati – 1 šolja mleka

15 sati – 1 šolja biljnog čaja bez šećera

16 sati – 1 šolja bistre supice od mesa

17 sati – 1 šolja tople prokuvane vode

18 sati – 1 šolja tople prokuvane vode

19 sati – 1 šolja voćnog soka razređenog sa vodom

20 sati – 1 šolja tople prokuvane vode

21 sati – 1 šolja kefira sa 2% masnoće

Nakon tečne dijete treba primeniti sledeći režim ishrane naredna tri dana:

I dan: možete da jedete samo kuvano povrće i to male porcije.

II dan: činija kuvanog povrća i parče hleba, a za večeru sirova šargarepa i kupus.

III dan: jedite kao i pre ali izbacite masnu hranu i hleb.

Gledajte da ne bude dnevno više od dve kriške hleba.

Sonoma dijeta se preporučuje i porodiljama da vrate “staru” kilažu jer ne utiče na kvalitet majčinog mleka. Ova dijeta bazirana je na mediteranskoj kuhinji – povrće, voće, integralne žitarice, jezgrasti plodovi i semenke, maslinovo ulje, nemasno meso i ribe. Dijeta se sprovodi u 3 faze.

I faza – dijeta započinje desetodnevnim “čišćenjem” organizma kada treba izbaciti na primer šećer, proizvode od rafinisanog brašna. Dozvoljeno je konzumirati sledeće namirnice; povrće ( paprika, brokoli, prokelj, kupus, karfiol, celer, patlidžan, krastavac, kelereba, praziluk, zelena salata, pečurke, spanać, paradajz, tikvice, crni luk, rotkvice i mladi grašak), proteini i mlečni proizvodi – mahunarke (pasulj, sočivo, bob), junetina, jaja, sve vrste ribe, divljač, jagnjetina, svinjetina, piletina, ćuretina, teletina, školjke, proizvodi od soje, obrano mleko (dve šolje dnevno) i mladi sir (100 g), zatim žitarice (kuvana pšenica, integralni pirinač, hleb od celog zrna pšenice, ovas, zob i proso). Jogurt nije dozvoljen u ovoj fazi dijete. Pri spremanju hrane je dozvoljeno koristiti začine (kari, čili paprika, beli luk, biber, ren, cimet, senf, đumbir, vinsko sirće, vanila). Dnevno treba uzeti najmanje 6 čaša zelenog čaja, negazirane vode i maksimalno 2 šoljice crne kafe.Od masnoća treba koristiti maslinovo ulje. Dnevno uzimati jezgrasto voće (11 badema, 14 kikirikija, 5 oraha). Tokom ove faze izgubićete najmanje 5 kilograma.

II faza – obuhvata period dok ne postignete željenu težinu. Suština je u pravilnoj kombinaciji namirnica u tačno određenoj razmeri. Doručak treba da čine 25% žitarice i 75% proteini. Ručak i večera treba da sadrže 25% mlečnih proizvoda, 25% žitarica, 25% voća i 25% povrća. Kod većine žena efekat se postiže za oko tri nedelje. Od namirnica u ovoj fazi možete koristiti: pored navedenog povrća u I fazi dodajte artičoke, kuvanau cveklu, šargarepu, ljutu papriku, bundevu, zati 2 porcije voća dnevno (jabuka, kajsija, borovnica, kupina, višnja, grožđe, grejpfrut, dinja, šljiva, kivi, limun, narandža, papaja, ananas, kruška, dunja, jagoda, mandarina, lubenica i malina). Uz mlečne proizvode iz I faze dodajte još jogurt sa malim procentom masnoće i tvrdi sir, zatim testeninu od integralnog brašna, suncokretovo ulje i jednu čašu crnog ili belog vina.

III faza – počinje kada postignete željenu težinu i zdrave navike u ishrani.

Strelcu – je vrlo važan doručak npr. musli bez šećera, dva krekera s marmeladom i niskokaloričnim margarinom ili kriška integralnog hleba sa jajetom.Treba da izbace iz ishrane, pre svega, hleb i slatkiše, gazirane i ostale sokove sa šećerom, kao i alkohol.

Strelcima se preporučuje primena Azijske i mesna dijeta.

Azijska dijeta podrazumeva jednostavne obroke sa kuvanim povrćem, dosta ribe i plodova mora, kao i pirinča. Ukusni sosovi i začinjena hrana sa karijem će zaokružiti ovaj plan ishrane. Ova dijeta dozvoljava uzimanje pirinča pripremljenog na različite načine u svakom obroku, sve vrste povrća pripremljenog na razne načine, meso u manjim količinama. Težište je u korišćenju sirovih namirnica i dosta različitih začina. Za piće se preporučuje zeleni čaj. Ono o čemu treba posebno voditi računa jeste da temperatura hrane bude kao i telesna temperatura, odnosno nikada previše hladna ili previše topla.

Predlog jela prema ovoj dijeti:

Doručak – proso kuvan u obranom mleku sa šoljom zelenog čaja i limunom. Umesto prosa možete uzete 2 tosta.

Prepodnevna užina – voćni jogurt (izuzev banane) ili jedna pomorandža ili grejpfurt. Šolja zelenog čaja sa limunom.

Ručak – piletina sa integralnim prinčem, barenim povrćem i pečenim krompirom. Kuvajte piletinu, a zatim je začinite koristeći limun, crveni sos i sirće. Koristite kuvani paradajz sos i malo jabukovog sirćeta kao dodatak/sos za pirinač (odnos 2 dela pirinča i jedan deo sosa). Posle ručka popijte šolju zelenog čaja sa limunom.

Popodnevna užina – čaša obranog mleka ili zelenog čaja, ili čaja od kamilice. Možete pojesti jednu pomorandžu ili grejpfurt.

Večera – Pileći komadići sa kuvanim brokolijem i mešanim sezonskim kuvanim povrćem. Iseći piletinu na komadiće (oko 1 cm) i staviti na roštilj ili lako zamašćen tiganj. Začinite limuonvim sokom ili sa malo suvog biljnog začina, bez soli. Nakon večere pojedite jedan grejpfurt i popijete šolju biljnog čaja.

Sedam dana ove dijete će pomoći da izbacite toksine iz tela, ubrzaće vaš metabolizam i pomoći će da smršate (oko 3 -3,5kg). Koristite puno zelenog čaja i limuna uz pripremanje obroka. Limun će ne samo popraviti ukus hrane već će pomoći da se masne naslage brže razlažu i telo bolje očisti od toksina.

Visokoproteinska ili mesna dijeta dozvoljava vrlo visok unos proteina, a zahteva smanjenje ugljenih hidrata na minimum. U osnovi ove dijete je uzimanje mesnih namirnica i ribe, isključujući sve ostalo, čak i povrće i voće. Meso je dopušteno pripremati na sve načine (prženje, kuvanje, pečenje), sve dok se dodaju isključivo začini koji ne sadrže ugljene hidrate. Cilj mršavljenja treba da bude promena sastava telesnog tkiva, uz gubitak masti i povećanje mišićne mase. Mogu se koristiti svi začini osim kečapa i senfa, odnosno onih koji sadrže ugljene hidrate. Namirnice se ne smeju pohovati. Zabranjene namirnice su one koje sadrže skrob, sve vrste mlečnih proizvoda, poslastice, grickalice. Od pića se mogu uzimati voda, mineralna voda, crna kaf i čaj. Treba izbegavati unos kalorija nakon 17 časova, a ako se uveče jede, dopušteno je samo ono što može da se jede viljuškom, bez upotrebe noža.

Doručak treba dabude redovan (sveže ceđen sok od narandže ili jedna voćka, žitarice sa mlekom ili jogurtom ili integralni hleb sa pekmezom koji ima manje šećera), veoma obilan, ručak uvek na vreme, a u večernjim satima odlučite se za laganiji obrok, ugljene hidrate i mahunarke. Pre odlaska na spavanje, popijte čaj sa medom i limunom.

Jarac – obožava jednostavna i jeftina jela, ali stres i probleme kompenzuju prejedanjem. Limunova dijeta se preporučuje jarčevima, a dobra je i u borbi sa celulitom. Limun je izvanredan čistač organizma. Pre nego što limun iscedite najpre ga izvadite iz frižidera da se ugreje na sobnoj temperaturi.

Prva nedelja: prvi dan iscedite 1 limun u 1l vode, drugi dan iscedite 2 limuna u 1l vode,..i tako povećavajte broj limunova do sedmog dana kada treba iscediti 7 limunova u 1l vode.

Druga nedelja: prvi dan iscedite 1 limun u 1l mineralne vode, pa povećavajte broj limunova svaki sledeći dan tako da sedmog dana iscedite 7 limunova u 1l mineralne vode.

Treća nedelja: prvi dan iscedite 7 limunova u 1l mineralne vode, pa svakog sledećeg dana smanjujte broj limunova tako da sedmog dana iscedite 1 limun u 1l mineralne vode.

U tom periodu se mogu jesti sve namirnice koje nisu industrijski obrađene i koje ne sadrže konzervanse, emulgatore, stabilizatore i slično. U toku dana obavezno popijte vodu začinjenu limunom, a takođe obavezno i po čašu vode pre svakog obroka.

Jarčevima se preporučuje i UN dijeta.

Vodolija – imaju slabost prema slatkišima. Njima se preporučuje samokontrola koja podrazumeva stalno merenje težine. Oni treba da češće jedu ali manje porcije, što više voća. Na primer pomešajte 100 g očišćenih jagoda, 100 g niskokaloričnog sira, 2 supene kašike soka od pomorandže i prelijte kašikom meda.

Vodolijama se preporučuje brza dijeta ili dijeta od tri dana (videti dijetu za lava).

Ribe – sve probleme rešavaju kroz ishranu i u tom pogledu nisu previše zahtevni. Trebaju piti što više tečnosti (minimum 3l dnevno) na primer vodu, limunadu ili čajeve što će zavarati glad. Morski plodovi i riba su rešenje za njih, kao i čorbe od povrća, mleko i mlečni proizvodi ali ne punomasni, brokoli, kelj i svo zeleno povrće.

Ribama se preporučuje medicinska dijeta, azijska dijeta, tečna dijeta i kefir dijeta. Azijska i tečna dijeta su napred opisane.

Medicinska dijeta je jedna od najzdravijih dijeta zahvaljujući kojoj se može izgubiti veći broj kilograma za vrlo kratak vremenski period. Medicinska dijeta se ne sme držati duže od 15 dana. Za to vreme, možete smršati čak 10 kilograma. Posle 20 h nemojte ništa jesti. Tokom dijete morate biti puno vode ili nezaslađenog čaja. I  fizička akivnost je vrlo važna.

Svakoga dana za doručak uzmite tanko parče integralnog ili ražanog hleba, voćku i popijete šolju nezaslađene kafe ili čaja.

Prvi dan – za ručak uzmite 1 pomorandžu, 1 kuvano jaje, pola šolje jogurta. Za večeru uzmite 2 paradajza, 2 kuvana jajeta, 1 krastavac ili malo začinjenu salatu.

Drugi dan – kao i prvog dana. Za večeru uzmite jednu pljeskavicu (150-200g) od junećeg mesa, 1 pomorandžu, 1 paradajz, 5 slanih krekera, šolja nezaslađenog čaja ili kafe.

Treći dan – za ručak uzmite 1 pomorandža, 1 kuvano jaje, pola šolje jogurta, malo začinjena salatu ili 2 krastavca. Za večeru, isto kao i drugog dana.

Četvrti dan – za ručak 5 krekera, 150g nemasnog sira i 1 paradajz. Za večeru uzmite isto što i prethodna dva dana.

Peti dan – za ručak uzmite 200g kuvane ribe ili belog mesa, 1 paradajz i 5 slanih krekera. A za večeru uzmite 1kg bilo kog kuvanog povrća, 1 kuvano jaje i 1 paradajz.

Posle ovih pet dana, krećete ispočetka. Ako budete želeli opet da primenite ovu dijetu, najpre napravite pauzu od, najmanje nedelju dana.

Ono što svi treba da urade pre držanja bilo koje dijete, jeste da se posavetuju sa lekarem i naprave neke opšte analize krvi i urina. Ne zaboravite da se pravi efekat uz držanje dijete postiže uz umerene fizičke aktivnosti.