komarci 1Da biste se oslobodili komaraca pokušajte da promenite način ishrane. Istraživanja su pokazala da komarci vole “prekiselu krv” kakvu imaju osobe koje jedu dosta mesa i slatkiše.

Konzumiranjem voća i povrća i vaša krv će biti manje interesantna za komarce.

Ukoliko volite beli luk onda ga konzumirajte u većim količinama u letnjim mesecima, jer je delotvoran u borbi sa komarcima. Ako ne volite da jedete beli luk možete preseći čen belog luka na pola pa njime istrljati stopala. Samo sat kasnije telo će u celosti mirisati, kao da ste čen i pojeli, a komarci će nestati iz vidokruga.

Komarci ne vole ni miris vitamina B, zbog čega bi u ishranu trebalo uvrstiti proizvode od integralnog brašna, pšenične klice, mlečne proizvode, pečurke, orahe i skušu.

Ulje čajavca je veoma efikasno u borbi sa insektima koji nam ne daju da uživamo u prirodi, kao što su komarci, mravi i vaške. Ono je odlično za razne kožne tegobe. U flašicu sa raspršivačem uspite  60ml ulja čajavca i oko 120ml destilovane vode (odnos treba biti 1:2), zatim protresite smesu pa poprskajte po otkrivenim delovima tela. Po potrebi možete više puta poprskati po telu.

Organsko sojino ulje se takođe može koristiti protiv komaraca jer štiti i vlaži kožu (ima SPF 10). Samo proverite da se ne koristi ulje od genetski modifikovane soje (GMO).

Napravite zamku za komarce od iskorišćene plastične flaše od 1,5-2l kojoj ste odrezali vrh a donji deo obmotali crnom tkaninom (komarce privlači crna boja). 50 grama smeđeg šećera rastopite u 20dl zagrejane vode pa kada se to ohladi sipajte u flašu. Po površini vode pospite zdrobljeni kvasac. Odrezani vrh stavite naopako u flašu, tako da između grlića i površine tečnosti ostane malo prostora. Komarce privlači miris fermentiranog kvasca, a kada jednom uđu u ovu flašu, teško da će moći da izađu iz nje.

Ako i pored svih mera predostrožnosti dođe do uboda komarca, olakšajte tegobe na sledeći način:

– led će malo otupeti nerve i time ublažiti svrab ili bol, a istovremeno će smanjiti otok.
– sirće je domaći lek koji sprečava svrab. On istovremeno rashlađuje kožu tokom velikih vrućina i pomaže u održavanju PH vrednosti kože. Najbolje je koristiti jabukovo sirće. Preporučuje se da se koristi razređen sa mlakom vodom. Tim rastvorom treba istrljati zone sa ubodima. Neki preporučuju mešavinu jabukovog sirćeta i seckanog peršuna kao oblogu koju treba staviti na mesto uboda komarca. Za pojedinačne ubode možete koristiti štapiće.

– lavandino ulje u zaštiti od komaraca koriste mnogi narodi kao preventivu u borbi protiv insekata ili za ublažavanje posledica uboda komarca. Tegobe ćete ublažiti ako nanesete kap-dve lavandinog ulja na bolno mesto.

– med je dobro poznat po svojim anti-inflamatornim i antibakterijskim osobinama. On je često u sastavu  mnogih balzama i mleka za telo.
– vrećice čaja mogu pomoći u smanjenju otoka i svraba baš kao što pomažu i kod otoka kapaka.
– soda bikarbona kao slaba baza pomaže u regulisanju pH vrednosti ubodom povređene i upaljene kože.
– lišće bosiljka sadrži kamfor i timol koji pomažu kod bolova i svraba. Samo smrvite nešto svežeg lišća bosiljka i nanesite na ranicu od uboda. Ili, šaku svežeg bosiljka prelijte sa pola šoljice vrele vode, te nakon četiri sata procedite. Pomešajte zatim sa pola šoljice vodke i ulijte u flašicu sa raspršivačem. Pre upotrebe protresite i nanosite na mesta uboda. Mešavina se može koristiti više puta, po potrebi.

– limun i limeta, oba citrusa pokazuju antiinflamatorno i antimikrobno dejstvo.

– citronela je najbolje sredstvo u zaštiti od mnogih insekata, pa tako i komaraca. Eterično ulje citronele možete pomešati s baznim uljem i utrljati na kožu neposredno pre izlaska napolje. Možete ga koristiti i u difuzerima ili mirisnim lampicama, a postoje i već gotovi mirisni štapići s citronelom koje možete koristiti na otvorenom. Citronelu možete uzgajati i kao kućnu biljku u teglama, te je držati tamo gde ne želite komarce. Pomešajte 5ml eteričnog ulja citronele, 2ml eteričnog ulja himalajskog cedra, 2ml eteričnog ulja lavande, 1ml eteričnog ulja egipatskog geranija u 100ml 70% alkohola. Pre upotrebe smesu promućkati i nanositi na svakih 2-3 sata.

– menta obezbeđuje osećaj hlađenja koji brže doseže do mozga nego osećaj svraba i iz tog razloga se nalazi kao sastojak mnogih proizvoda kako bi blokirala druge iritante.

– mleko i vodu u istoj razmeri stavite na maramicu pa onda na ubod, jer proteini iz mleka deluju protivupalno. Ovaj metod možete koristiti i kod opekotina nastalih sunčanjem.

– obloge od aloja vere takođe možete naneti na mesto uboda, a pomaže i kod opekotina.

– iskorišćene kesice čaja mogu pomoći da ublaže kožne probleme. Naime, oderotine, modrice, ogrebotine, sitne osipe i ujede komarca učinićete manje primetnim i neprijatnim ako na njih stavite iskorišćene kesice čaja. Može i neiskorišćena kesica čaja da se iskoristi u tu svrhu – jednostavno stavite kesicu čaja pod mlaz hladne vode pa je zatim stavite na ozleđeno mesto i tako držite oko 15 minuta. Lišće čaja sadrži regenerišuće supstance koje ublažavaju upalu, crvenilo i otekline.Hladne komprese od čaja takođe će vam pomoći da oteklonite pigmentne mrlje i tamne krugove ispod oćiju.