higijenaZa svakodnevno održavanje  ličme higijene i održavanje higijene domaćinstva u ponudi postoji bezbroj proizvoda i nije lako među njima pronaći one koji imaju najmanje štetnih i kancerogenih sastojaka. Zato umesto korišćenja komercijalnih, hemijski baziranih proizvoda, koji mogu izazvati zdravstvene probleme, kao što su astma, bronhitis i upala sinusa, potražite u svojoj kuhinji neke od prirodnih proizvoda. Evo nekih od njih:

soda bikarbona je jednostavno nezamenljiva u domaćinstvu. Odlično je sredstvo za čišćenje frižidera, zamrzivača, omekšava vodu a i osvežava prostor. Mašini za veš ćete pomoći da vas duže služi, a i veš će biti bolje opran, ako uz deterdžent u mašinu stavite i kašičicu sode bikarbone.

Da se rešite mirisa kućnih ljubimaca na tepisima iskoristite sodu bikarbonu – pospite sodu bikarbonu na tepih, pa ostavite da deluje celu noć i ujutro usisajte.

sirće ima zaista široku primenu u svakom domaćinstvu. Njime ćete najbolje osvežiti i dezinfikovati prostor, a osim toga, upotreba sirćeta nema nikakve negativne posledice na zdravlje u odnosu na upotrebu ostalih osveživača prostora. Njime se mogu odlično očistiti sve površine u kuhinji i kupatilu. Koristi se i u borbi protiv buđi. Može da se upotrebi i pri pranju veša, kao prirodni omekšivač. Za pranje prozora možete razblažiti 2-3 kašike alkoholnog sirćeta u 4l vode, pa nakon pranja tom smesom običnim, izgužvanim novinskim papirom obrišite prozore.

limun, naročito u zimskim danima, je obavezan u svakoj kući u borbi sa virusima. Limun se može upotrebiti i za čišćenje fleka od sapuna i vode, ali i za poliranje drvenog nameštaja ako se pomeša sa maslinovim uljem. Njime se može polirati posuđe i predmeti od bakra i mesinga.

so pomešana sa sokom limuna je odlično sredstvo protiv rđe.

– očistite prozore, tepihe, prekrivače, pa i predmete od prevrnute kože na prirodan način – kukuruznim skrobom. Njime možete uspešno ispolirati i nameštaj.

– boraks u domaćinstvu zaista čini čuda jer njime možete čistiti sve čak i obojene površine kao što su tapete, zidovi umrljani bojom itd.

coca colu je dobra kao sredstvo za čišćenje fleka od krvi i od rđe. To je odlično sredstvo za uklanjanje masnoće i čišćenje WC šolja.

Deterdženti koji se reklamiraju za pranje posuđa su, kako se navodi u reklami, toliko jaki da je dovoljna jedna kap pa da se opere pun sudoper posuđa čak u hladnoj vodi. Pitanje je kolika je tu koncentacija hemijskih sredstava i kako se oni mogu odstraniti sa posuđa! Tragovi tih sredstava se često vide na rukama domaćica u vidu raznih alergijskih osipa. Neka ispitivanja su pokazala da se  deterdžent za pranje posuđa ne može u potpunosti isprati, čak i posle temeljnog ispiranja u vrućoj vodi. Ostaci hemijskih jedinjenja preko posuđa, pribora za jelo ili čaša dolaze u gastrointestinalni trakt čoveka. Da ne biste uništavali svoje zdravlje upotrebite što više prirodna sredstva za čisšćenje:

– za pranje posuđa, održavanje kuhinjskih elemenata, sudopere, lavaboa i pločica u kupatilu, kade, WC šolje, napravite sami smesu od: 50-60gr domaćeg ili dečijeg sapuna, 150ml vruće vode, 2 supene kašike sode bikarbone, par kapi eteričnog ulja. Krupnije izrendajte sapun, dodajte vruću vodu i sve umutite tako da se sapun potpuno rastopi i smesa postane penasta (oko 3-4 minuta). Zatim dodajte sodu bikarbonu  i sve to izmešajte u blenderu ili mikserom. Dobiće se nežna pasta u koju možete dodati par kapi eteričnog ulja.

– da produžite rok trajanja mašini za pranje veša i sačuvate je od  naslaga kamenca, upotrebite limuntus (limunsku kiselinu). Jednu punu čašu limuntusa uspite u bubanj veš mašine pa zatim uključite mašina da odradi celi ciklus na temperaturi od 90 stepeni. Postupak ponavljajte na 3 meseca.

odvod sudopere možete očistiti nekim od prirodnih sredstava.

Uzmite sodu bikarbonu i sirće u odnosu 1:2 i uspite u odvod. Posle 10 minuta odvod isperite vrelom vodom. Ukoliko je odvod više začepljen, potrebno je postupak ponoviti par puta.

Isti efekat ćete postići ako pomešate pola soka od limuna a pola sode bikarbone, uspete ga u odvod a zatim posle par minuta, isperete odvod vrelom vodom.

Povremeno uspite deterdžent za pranje posuđa direktno u odvod, pa nakon par sekundi odvod isperite vrelom vodom.

Dva pakovanja svežeg kvasca uspite u odvod sudopere. Posle par sekundi uspite imalo soli, pa zatim sipajte vrelu vodu. Posle oko 45 minuta u odvod ponovo uspite vrelu vodu.

– umesto osveživača vazduha koji ste kupili prateći razne reklame, upotrebite prirodno sredstvo za dezinfekciju i osveženje prostora. Uzmite glavicu belog luka i pažljivo poskidajte češnjeve. Stabljiku sa ostacima ljuske na kojoj su bili češnjevi, zapalite u nekoj posudi ili porcelanskom tanjiriću, i ostavite je da tinja. Ovaj dim nije neprijatan, a veoma je  koristan za pročišćavanje vazduha i prevenciju oboljenja grla, nosa i pluća.

– glicerinski sapun, iseckajte i stavite u vatrostalnu posudu koju treba da stavite iznad ključale vode. Sapun polako topite na pari i dodajte nakoliko kapi eteričnog ulja. Otopljenu smesu razlijte u manje kalupe ili npr. plastičnu ambalažu za bombonjere, da dobijete manje komade sapuna. Ohladite sapune na sobnoj temperaturi i izvadite iz kalupa. Od ovog prirodnog sapuna nećete imati alergijske osipe.

– napravite prirodan regenerator za kosu od pomorandžinog soka pomešanog sa kašikom meda, 5 kapi eteričnog ulja sandalovine i malo vode. Sve dobro izmešajte pa utrljajte u vlažnu kosu. Ostavite da odstoji oko 5 minuta i onda isperite.

– prirodnu kremu za ruke napravite od 4 kašike brašna, 4 kašike glicerina, 200-250 ml ružine vodice i samo 4 kapi eteričnog ulja. Najpre pomešajte kukuruzno brašno, glicerin i ružinu vodicu i kuvajte na pari dok se ne sjedini. Zatim smesu ohladite, pa uz neprekidno mešanje dodate eterično ulje. Najbolja ambalaža za kremu jeste staklena flašica.

– uz redovno održavanje higijene koristite i prirodni puder za stopala koji se pravi od: 50 g sode bikarbone, 50 g gustina, 50 g bele gline (kaolina) i 8 kapi eteričnog ulja od bora ili kedra, ružinog drveta ili grejpfruta. Kada izmešate sve sastojke dobićete mirišljavu smesu koju treba čuvati u flašici za puder. Ovaj puder trebaju koristiti naročito oni koji često nose patike. I za vreme treninga ovaj puder će održavati stopala suvim i sprečiće neprijatne mirise.

– sami napravite toaletnu vodicu od 10 ml čistog apotekarskog alkohola, 10 ml destilovane vode, po  25 kapi ulja lavande i ulja pomorandži, i 10 kapi ulja nane. U flašicu uspite alkohol i vodu, pa zatim nakapajte ulja. Flašicu čuvajte na tamnom i hladnom mestu. Najbolje da i flašica bude tamnije boje. Pre upotrebe tečnost dobro promućkajte. Dovoljno je da stavite samo 1-2 kapi toaletne vode na vrat.

– da napravite ružinu vodicu onako kako su pravile naše bake, potrebno je: 2-3 šake očišćenih ružinih latica, pola kašike glicerina i 200–300 ml provrele vode. U vatrostalnu posudu (nikako u metalnu) stavite latice ruža pa ih prelijte vodom, lagano pritiskajući drvenom kašikom da se dobro potope. Potopljene neka stoje u vodi šest sati. Nakon toga procedite vodu iz posude kroz gazu, uz pritiskanje latica da dobro iz njih iscedite sav sok. U dobijenu tečnost umešajte glicerin i dobro promešajte. Ružina vodica se upotrebljava se kao miris, ali i za kolače.