Kada već ulažete vreme i trud u pripremanju jela, dobro bi bilo da izbegnete bar neke od najčešćih grešaka na koje vam želimo ukazati:
– merite sve sastojke primerenim alatom. Najbolje je da koristite posude na kojima su označene mere za tečnost i težinu. Možete, naravno, koristite i šoljicu za merenje tečnosti za mleko, vodu, ulje i bilo koje druge tečne sastojke. Merne šoljice i kašičice koristite za suve sastojke poput šećera ili brašna
– na vreme treba izvaditi namirnice iz frižidera jer je velika je greška obrađivati namirnice na pogrešnoj temperaturi. Mlečni proizvodi, maslac, pavlaka, jaja – sve pre korišćenja treba da dostigne sobnu temperaturu. Proces možete malo ubrzati ako nemate mnogo vremena na raspolaganju. Maslac podelite na manje komadiće (da postane dovoljno mekan, ali ne rastopljen). Jaja u ljusci stavite u posudu sa toplom vodom na deset minuta. Mleko ili pavlaku možete na kratko da zagrejetre i u mikrotalasnoj peći.
– vodite računa da se tiganj dovoljno zagreje pre prženja, barem dva do tri minuta sačekajte. Morate da sačekate da se toplota ravnomerno raširi po celoj površini, čime ćete, osim ravnomernije ispečenih namirnica, sprečiti i njihovo lepljenje.
– ako želite da postignete da svi sastojci dobiju pravu boju, na primer kod pohovanja, namirnice nemojte da natrpavate u posudu, već između njih ostavite malo prostora.
– nemojte kuvati testeninu u maloj posudi sa premalo vode, jer ćete dobiti neukusnu lepljivu masu. Sipajte četiri čaše vode na svakih pola kilograma testenine. Ttestenina u posudi treba da ima dovoljno mesta za kretanje.
– solite dok kuvate i isprobavajte povremeno ukus. Nemojte stavljati so na kraju kuvanja jer neke namirnice apsorbuju so dok se kuvaju, na primer pasulj, krompir.
– pečenje treba ostaviti u celini par minuta pre serviranja i sečenja. U protivnom, svi sokovi će vam iscureti iz mesa i biće suvo za jelo.
– tiganj i noževe nemojte prati u mašini za pranje sudova, jer će noževi otupeti, a uništićete i površinu tiganja.
Neke od sledećih saveta sigurno već znate i primenjujete, ali nije na odmet da ih još jednom pročitate.
Da banane ne pocrne u voćnoj salati treba odmah posle seckanja da ih poprskate limunovim sokom i pospete šećerom u prahu, pa tek onda ih izmešate sa ostalim voćem.
Ešerihiju koli, koja može da se nađe na voću i povrću, odstranićete ako voće i povrće operete u hladnoj vodi kojoj ste dodali šolju rastvora hidrogena, a zatim voće i povrće isperete, osušite i čuvate u frižideru do upotrebe.
Ćufte bez jaja – ako nemate jaja a želite da napravite ćufte dodajte mesu sirov narendani krompir, prezle ili malo “švapskog” sira.
Da grašak ostane zelene boje, na početku kuvanja dodajte malo šećera.
Hrskave pržene krompiriće ćete dobiti ako pre prženja na krompiriće pospete malo brašna i tek onda ih stavite na vrelo ulje. Okrenite ih tek kada se uhvati rumena korica.
Omlet će biti sočan kada prilikom mućenja svakom jajetu dodate po kašičicu vode i po kašičicu mleka. Pržite na tihoj vatri da bolje naraste.
Da ne biste dugo kuvali pasulj, dodajte u prvu vodu kašičicu sode bikarbone. Čim pasulj proključa, prospite vodu i nalijte svežu.
Ako je pirinač nagoreo skinite ga sa vatre i prekrijte ga parčetom hleba. Posle 5 minuta ukus zagorelog pirinča će nestati.
Presoljenu supu ćete popraviti ubacivanjem oljuštenog krompira koji izrežete na tanke listove i kuvate 8 min. Posle toga možete posebno servirati krompir uz glavno jelo.
Riba se neće raspasti pri pečenju u rerni, a biće i mnogo sočnija ukoliko je uvijete u foliju prethodno premazanu bilo kojom masnoćom
Prilikom pripreme roštilja ili pri kuvanju dobro je imati kutiju soli pri ruci, jer ako bukne vatra šaka soli će je za tren ugasiti.
Smrznuto povrće se stavlja u slanu kipuću vodu, a suvo povrće (kao pasulj i sočivo) u hladnu vodu.
Ako je sos previše redak, pojačajte vatru ili umešajte kašiku kukuruznog ili običnog brašna, pa kuvajte još 2-3min na umerenoj vatri.
Ako je supa suviše masna sačekajte da se ohladi a onda višak masti uklonite zgužvanim papirnim ubrusom.
Supa će dobiti lepu, žutu boju ako joj se pred kraj kuvanja doda izrendana šargarepa, koja je prethodno kratko propržena na malo ulja.
Šargarepa ima veoma hranljivu koru i zato je nemojte guliti nego je očistite pod mlazom vode. Ako je počela da se suši, potopite je u hladnu vodu i ostavite da odstoji nekoliko sati.
Da se testenina ne lepi, treba prilikom kuvanja u vodu dodati kašiku ulja.
Tvrde knedle možete iseći na listiće i propržite ih na malo masti. Zatim dodajte prženu slaninu i sitno iseckan luk, a odozgo stavite kačkavalj i još malo propržite dok se kačkavalj ne istopi i dobićete sasvim ukusan obrok.
Ulje u tiganju neće prskati ako u njega prvo stavite malo soli pa posle toga naspete ulje.
Žilavo pečenje možete iskoristiti tako što ćete ga iseći na šnicle i ispeći u sosu.
Uvijeni u listove slanine komadi živinskog mesa ili divljači ostaće i nakon pečenja sočni. Takođe je i riba, uvijena u listove slanine i skuvana na pari ukusnija.