Pri pripremanju jela, pa i kolača, dobro je koristiti proverene recepte i savete naših baka. U tim receptima se često koriste termini “so ili šećer među prstima” ili “malo brašna” itd. bolje bi bilo zapisati tačnu meru svakog od sastojaka.
Evo nekih trikova pri pripremi slatkiša koji vam mogu pomoći da poslastice budu što ukusnije i lepše:
1- Prašak za pecivo, kakao prah ili gustin treba izmešati sa brašnom i prosejati da bi se ravnomerno rasporedili u testu za kolače, odnosno da biste dobili rastresitiji biskvit.
2- Ukoliko po receptu treba da dodate prašak za pecivo u testo za kolače a nemate ga, dodajte sodu bikarbonu. Nikada nemojte dodavati i jedno i drugo jer ćete tako dobiti neprijatan ukus.
3- Dodavanjem praška za pecivo kolači će rasti u visinu, a od sode bikarbone će rasti u širinu. To imajte u vidu kada ih stavljate u posudu za pečenje.
4- Za uspeh u pripremi kolača vodite računa o temperaturi svih sastojaka. Najbolje je da svi sastojci neposredno pre pripreme budu iste temperature. A sasatojke koje treba čuvati u frižideru (jaja, mleko, puter) izvadite oko pola sata pre pripreme kolača.
5- Da dobijete penasto umućen puter, pre mućenja ga pospite s malo brašna. Ako je puter ili margarin previše tvrd za mućenje, možete ga ili kratko omekšati u mikrotalasnoj pećnici, uključenoj na pola snage ili ga jednostavno narendajte na krupnoj strani rende.
6- Prilikom pravljenja kolača koji se razlivaju u kalupe da bi se ohladili i stegli, kalupe je najbolje obložiti tankim kesama za zamrzivač, vodeći pritom računa da se prilikom oblaganja ne prave nabori. Tako se kolač neće lepiti za kalup, a i nećete imati ni problem da se zalepi za kolač, kao što je to slučaj sa prijanjajućom folijom.
7- Ako se testo isuviše lepi, uvijte ga u providnu foliju i ostavite da odstoji u frižideru oko pola sata, kako bi se masnoća stegla.
8- Pre razvijanja testa uvek prvo očistite radnu površinu od ostataka testa i pospite brašnom. Oklagiju takođe pospite brašnom. Dok razvijate testo, nemojte pritiskati previše. Takođe, možete povremeno proći velikim, širokim nožem ispod testa, kako biste ga odvojili od površine.
9- Papir za pečenje se proizvodi od specijalne vrste papira, obostrano premazanog protiv prijanjanja. Možete ga koristiti u običnoj ili mikrotalasnoj rerni, a pogodan je za pečenje svih vrsta kolača, peciva, torti i podnosi temperature do 220*C. Kada pečete više tura keksića jednu za drugom, uštedećete vreme za pranje pleha, tako što ćete na papir za pečenje veličine tepsije poslagati keksiće, a onda ih samo prevući na pleh.
10- Kolače koji su se zalepili za pleh lako ćete izvaditi ako pleh na trenutak postavite iznad suda u kojem vri voda.
11- Ako se dizano testo mesi ručno ili oblikuju oblici od dizanog testa, često se dogodi da se zalepi za ruke. Da bi to sprečili ruke treba namazati sa uljem ili maslacem.
12- Dizano testo će biti još prhkije i ukusnije ako količinu mleka zamenite sa jogurtom ili kiselom pavlakom.
13- Kada pravite keksiće, lakše će biti da testo razvijate u delovima, jer svakim ponovnim mešenjem, pobrašnjavanjem i razvijanjem, testo će postajati sve suvlje i lomljivije. Oblike vadite modlicama koje ćete povremeno uroniti u brašno kako se testo ne bi lepilo za unutrašnje stranice.
14- Nakon pečenja, keksiće ćete lakše dekorisati ako ih ostavite da se prethodno ohlade na rešetki za kolače. Ispod rešetke postavite kuhinjski ubrus ili papir za pečenje kako glazura koja bude kapala sa kolačića ne bi uprljala tacnu. Tek kada se glazura stegne možete ih servirati na tacnu.
15- Biskvitni kolači sa orasima ili lešnicima dobit će izuzetnu aromu, ako umesto mleka dodate malo hladne kafe.
16- Da biskvitni kolač prilikom pečenje nebi napukao pre pečenja u sredinu ubodite jedan makaron. Kolač će se predivno dignuti.
17- Neoljušteni badem kratko spustite u ključalu vodu, ocedite, operite hladnom vodom, zatim ih istisnite iz ljuske i ostavite da se prosuše.
18- Neoljuštene lešnike raširite po tepsiji i grejte ih u rerni oko 10 minuta odnosno dok braon ljuske ne puknu. Tako vruće lešnike poređajte na kuhinjsku krpu, umotajte i kružnim pokretima ruke skinite ljuske sa lešnika. Ukoliko se ljuskice teže skidaju, probajte da ih kratko potopite u malo toplog mleka.
19- Čvrst sneg od belanaca će se umutiti ako se šećer i arome dodaju postepeno, kašika po kašika ili kap po kap, uz kratko ali neprestano mućenje maksimalnom brzinom. Čvrsti sneg od belanaca dobićete i ako dodate malo gustina i par kapi limuna. Dodate li soli, skratit ćete i vreme pripreme.
20- Ako ostane belance od pravljenja kolača, stavite ga u teglu i onda u zamrzivač. Može da se umuti u čvrst sneg bez problema.
21- Ako se mleko u prahu stvrdne, sameljite ga u mlinu za mlevenje badema.
22- Ako oblande koristite za rolate i salamice da se ne bi lomile, prethodno pokvasite vodom kuhinjsku krpu, dobro je iscedite i oblandu ravnomerno umotajte sa obe strane u nju. Zatim je odložite na pola sata, pa tako meku nafilujte, urolajte i ostavite da se osuši i stegne.
23- Ako u kolače dodajete sveže ili odleđeno voće (ribizle, maline, višnje, šljive) potrebno ga je prethodno dobro ocediti pa po njemu posuti nekoliko kašika griza i promešati ga. Na taj način ćete sprečiti dodatno ceđenje iz voća.
24- Da bi tortu izrezali na lepe šnite, pre svakog reza umočite nož u vruću vodu.
25- Čokoladna glazura neće popucati, ako u još vruću glazuru dodate jednu kašiku jogurta.
26- Šećer u prahu rasporedićete najlakše ako ga uspete u metalnu četku za čaj i lagano je protresete iznad kolača.