Večita dilema i tema mnogih je koje je vreme za ispijanje kafe najbolje. Možda tu i ne treba da postoji nikakvo pravilo jer svi imamo svoje vreme kada nam najviše prija omiljena kafa. Možda je to vreme kada želimo da se osamimo i sredimo svoje misli i planove za naredni period, ili je to vreme kada želimo da popričamo sa prijateljima ili je to samo vreme kada uživamo u omiljenom piću?!!!

Najpopularniji topli (mada može biti i hladni) napitak na svetu – kafu većina ljudi popije uz doručak. Mnogo manji broj je onih koji popiju kafu između obroka. A najmanji broj je onih koji završavaju dan sa šoljicom kafe. Čak i u zemlji čaja – Japanu, kafa polako ali sigurno preuzima primat u popularnosti. Ono što je veoma bitno kada uživamo u ispijanju kafe jeste da moramo voditi računa da ne preteramo sa količinom omiljenog napitka. Najveći svetski potrošači kafe su Amerikanci, Francuzi i Nemci.

Međutim, lekari kažu da ne treba piti kafu na prazan stomak zato što će bitno uticati na lučenje kortizola. To može biti razlog zašto se osećate nervozno i anksiozno u toku čitavog dana. Osim toga, vaše telo je već dehidrirano zato što niste unosili tečnost dok ste spavali a kofein je diuretik pa ćete i zbog toga ostati bez vode iu organizmu. Zato se preporučuje da se prva kafa popije u kasno jutro ili u podne. Ako pijete kafu u ovom periodu imaćete dovoljno energije za ostatak dana i nećete osetiti umor nakon ručka.

Nutricionisti ističu da je do 400 mg kofeina dnevno sigurna mera za većinu zdravih odraslih osoba. Ovo ne važi jedino za trudnice, kojima se preporučuje da ograniče količinu kofeina do 200 mg dnevno – što odgovara količini od dve šoljice kafe.

Evo pregleda količine kofeina u proizvodima koje obično konzumiramo:

obična (domaća) kafa – jedna šoljica ima 100 mg kofeina

filter/nes kafa – jedna šolja ima 140 mg kofeina

čaj, jedna šolja – ima  75 mg kofeina

koka kola – jedna čaša ima 40 mg kofeina

espresso kafa – jedna šoljica ima 50 mg kofeina

1 konzerva energetskog pića – ima do 80 mg kofeina

50 g čokolade – ima do 50 mg kofeina

Postoje i različiti nazivi u zavisnosti od toga kada se kafa pije. Na primer postoji običaj da se gosti dočekaju sa kafom u bilo koje doba dana i ta kafa se onda zove  – dočekuša. A kada gosti odlaze onda se ispraćaju sa tzv. kafom – ispračušom (ili prema turcizmu sikterušom). Veoma jaku kafu mnogi nazivaju  – šlogoruša. Kafa koja ima puno pene na površini se zove – kajmakuša.

Kafa se širom sveta pije na različte načine: uz dodatak, šećera, mleka, krema, pavlake, sladoleda, mnogih začina (bibera, cimeta, cikorije, kardamona, alkohola, viskija, čokolade…). Kafa se poslužuje tradicionalno ali se sa njom mogu praviti i najraznovrsniji kokteli. Danas postoji trend novih kafeterija sa stručnjacima za kafu – baristima, koji kao pravi umetnici pripremaju šolju savršene kafe.

Prema načinu pripreme postoji veliki broj popularnih vrsta kafe kao napitka. Najpoznatije i najpopularnije se sledeće vrste napitka:

Domaća (srpska, obična, turska) kafa koja se sprema sa ili bez šećera i to stavljanjem mlevene kafe u toplu ili hladnu vodu, zatim se sačeka da proključa i onda se služi u maloj ili velikoj šolji. Ovaj tip kafe je najpoželjniji izbor za hedoniste, odnosno osobe koje će kafu ispijati polako uživajući u svakom gutljaju.

Espresso se priprema u u specijalnim aparatima i po želji može biti običan (kratki) od 75ml ili produženi (dugi) od 150ml, sa kremom ili mlekom. Njega obično biraju energične i vrlo aktivne osobe koje uvek negde žure. Pije se u svako doba dana. Nikada nemojte piti espreso koji nema kremasti deo na vrhu šolje, jer upravo pena čuva i uokviruje sve ukuse kafe. Ali, brzo nestaje, tako da, ako ga kafa koju dobijete nema, postoje samo dva objašnjenja za to: ili kafa nije napravljena u tom trenutku, već ranije, ili nema kofeina.

Macchiato je espresso sa dodatkom vrelog mleka u obliku pare.

Café Latte je espresso sa mlekom i penom od mleka.

Capuccino je espresso sa većom količinom pene od mleka i običino je posut čokoladom u prahu, cimetom i sl. Po pravilu se pije isključivo uz doručak i nikako posle 11 sati

Mocha je espresso kafa sa dodatkom čokolade u prahu i šlaga.

Irska kafa se sprema sa dodatkom alkohola.

filter kafa je jači napitak sa više ili manje vode.

– penasti frape od instant kafe, leda, mleka i šećera je veoma popularan u toku letnjih vrućina. Pije se na slamku iz visokih čaša.