bbbbbbbbLečenje biljem je najstariji poznati način lečenja. Najčešće se koriste čajevi od biljaka – topli ili hladni, zatim razni preparati u obliku tableta, tinktura ili kapsula. U svakom slučaju prirodni način lečenja biljkama ima nebrojene prednosti nad hemijskim lekovima.

Aronija (ruska borovnica) – sveža se upotrebljava kao lek za stomačne probleme a čaj od listova se koristi za lečenje rana. Od nje se može spremati marmelada, sirup, sok, kompot. Suvi plodovi se mogu mleti i kombinovati sa mesom. Zreli plodovi povoljno deluju na jetru, žuč, želudac, pomažu kod čira na želucu, kod upale žućnih kanala, žutice, peska i kamenca, creva, pomažu kod dijabetesa snižavajući količinu šećera u krvi, ublažavaju glavobolju i migrenu, snižavaju povišen krvni pritisak, povoljno deluju kod ateroskleroze, pomažu kod upale i proširenih vena, pozitivno deluju na nivo triglicerida i ukupnog holesterola, smanjuje upalu sluznice creva i zaustavlja prolive, sprečavaju razvoj virusnih i bakterijskih infekcija i popravljaju imunitet organizma. Aronija umanjuje rizik od nastanka karcinoma debelog creva, kardiovaskularnih bolesti, gastritisa, čira, zapaljenja oka. Pospešuje rad štitne žlezde jer reguliše izlučivanje njenih hormona,
Preporučuje se deci, sportistima, rekonvalescentima a usporava i proces starenja i ima antiseptičko dejstvo.
Dnevne potrebe za antioksidantima zadovoljiće 20-30gr ovih bobica.
Najčešće se koristi hladno ceđeni voćni sok, sirup od aronije. Od 1kg svežih, neoštećenih plodova dobija se oko 600ml gustog soka, tamne, skoro crne boje, koji se konzervira pasterizacijom u staklenoj ambalaži. Ovakav sok se koristi razređen u vodi, čaju ili drugim voćnim sokovima, kao što je sok od jabuke ili dunje. Sirov sok se koristi obazrivo 3 puta na dan po 50ml, ili po pola čaše od jogurta.

Avokado– snižava nivo holesterola u krvi i štiti organizam od nastanka karcinoma. Obiluje vitaminima E, K i B6, koji u kombinaciji sa zdravim masnoćama, sprečavaju razvoj raka prostate. Sjajan je i kao dodatak salati, sendviču.

Badem – dovoljno je uzeti 2 badema dnevno za smanjenje nivoa lošeg holesterola i sniženje povišenog krvnog pritiska.
Kod povećane kiseline u želucu preporučuje se upotreba slatkog badema. Tokom 3 dana treba uzimati po 10 badema pre svakog jela. Nakon toga uzima se 20 badema samo ujutro.
Kod čira na želucu pomaže preparat koji se pravi od 30g slatkog badema. Sameljite bademe i pomešajte ih sa 150g mleka koje ima 6-7% mlečne masnoće. Uzimajte smesu 2 puta dnevno.

Bokvica – upotrebljavaju se samo listovi koji posle sušenja sačuvaju zelenu boju. Koren se vadi u jesen i nanizan na konac suši u hladu na promajnom mestu. U jesen, kad je potpuno zrelo, seme bokvice sakuplja se jednostavno, povlačenjem ruke uz klas. Veoma je hranljivo, a koristi se kao začin ili za dobijanje klica. U kuvana jela od žitarica i mahunarki mogu se dodati po kašika ili dve semena. Bokvica je bogata vitaminima C, Ka, provitaminom A, kalijumom i gvožđem. Za jelo i za lek koristi se mlado lišće. Sasvim mladi listovi mogu se jesti sirovi u vidu salate, a veći su za kuvanje. Nagorak ukus listova može se ukloniti potapanjem u mlaku vodu na oko sat vremena, a kuvanjem oni dobijaju blag aromatičan ukus.
Bokvica pomaže protiv kašlja, promuklosti, astme, upale kože i sluzokože, probavnih smetnji, grčeva, krvarenja, proliva, učestalog mokrenja.
Ako se povredite u prirodi, nakapajte sok od lista bokvice na ranu ili opekotinu, jer je dokazana njena antibakterijsak moć.
Obloga od listova bokvice hladi i odmara noge nakon većih napora, a sveže zgnječeno lišće se koristi kod uboda insekta.kao obloga.

Boranija – obiluje vitaminom K, sprečava upalne procese pa je zato sjajan lek protiv astme, osteoporoze i artritisa. Sadrži I magnezijum I omega 3 masne kiseline koji čuvaju srce, štite od nastanka karcinoma I popravljaju memoriju.

Borovnice – izoštravaju vid i popravljaju krvnu sliku.

Brokoli – niskokaloričan je i dobar je izvor kalcijuma, vitamina A i C, a sadrži hemijske supstance koje izbacuju kancerogene materije iz ćelije.

Bundeva – je odlična za probavu, protiv povećane postate, upale tankog creva, dizenterije, teškoća pri mokrenju, pantljičare i psorijaze, a sadrži i vitamin A i kalijum.
Protiv psorijaze – treba jesti bundevu svaki dan. Može da se napravi sok od nje, može se kuvati ili jednostavno peći u rerni.
Protiv pantljičare – semenke od bundeve su lekovite i upotrebljavaju se za isterivanje pantljičare, olakšavaju mokrenje i pomažu kod uvećanja prostate. Kada se ljušte, treba paziti da se ne skine sivozelena pokožica jer su u njoj najvredniji lekoviti sastojci. Deci se daje 150-200gr sveže oljuštenih semenki istucanih i pomešanih sa medom, a odrasli uzimaju ujutro na prazan stomak 400gr semenki. Posle pola sata treba popiti 1 kašiku ricinusovog ulja sa crnom kafom. Ništa drugo ne treba jesti sat pre jela.
Varivo od bundeve – kuvati 2-3min meso bundeve isečeno na kockice. Pred kraj dodati kiselu pavlaku u kojoj su razmućeni kašičica crnog brašna, sitno seckani crni luk, peršunov list i mleveni beli biber. Posoliti prema ukusu.
Za skidanje bradavica – pažljivo uzeti prašnike iz sredine cveta bundeve, malo zgnječiti i time trljati dvaput dnevno bradavicu. Ponavljati dok bradavica ne otpadne.

Crni luk – snižava pritsisak.
Protiv zatvora – organizam ćete najbrže pročistiti ako popijete sok napravljen od celih glavica luka koje ćete iscediti u sokovniku. Ovaj sok stimuliše apetit i lučenje želudačne kiseline. Veoma je efikasan lek u borbi protiv prehlada. Izvanredan je čistač pluća jer oslobađa bronhije od nagomilane sluzi.
Čaj od crnog luka sa preprženim šećerom može ublažiti kašalj. U 2,5dl vode skuvajte 3 manje glavice crnog luka zajedno sa ljuskom. U drugoj šerpici propržite kašiku belog šećera, pa kada porumeni nalijte čajem od luka. Ovako pripremljen karamel čaj sa crnim lukom treba piti jednom do 2 puta u toku dana.

Cvekla – za PMS
Sok od cvekla podstiče stvaranje crvenih krvnih zrnaca, ali kako je cvekla bogata kalijumom, ovaj sok ubtzava i sve fiziološke funkcije. Posebno je koristan ako patite od menstrualnih i klimakteričnih tegoba. Odlično je organsko sredstvo za čišćenje jetre, bubrega i žučne kese, stimuliše rad limfnog sistema i ubrzava izbacivanje otrova iz organizma. Upotrebljava sa kao pomoć u lečenju malarije, gripa i regulisanju krvnog pritiska.

Celer – čisti pluća. Najdragoceniji sadržaj celera je biološki aktivan organski natrijum, neophodan plućnim bolesnicima, a veoma je koristan u lečenju bolesti krvotoka koje su izazvane izbacivanjem iz organizma neorganskih mineralnih elemenata i soli. Mešavina soka od celera i drugih sokova od povrća odlično je sredstvo za lečenje avitaminoze.
Celer možete da jedete tokom cele godine i treba da to radite redovno. Lišće i koren su bogati osnovnim mineralima i esencijalnim uljima koja biljci daju karakterističan, snažan miris. Ova ulja deluju smirujuće na nervni sistem.
Celer sadrži supstance koje deluju relaksirajući na arterije i omogućavaju im da se šire, a smanjuju i lučenje hormona stresa, koji takođe utiče na kontrakciju krvnih sudova. Ove supstance smanjuju nivo lošeg holesterola. Lišće celera je dobar izvor vitamina C, koji pomaže da se ublaže simpomi prehlade. Celer je koristan za obolele od artritisa zbog visokog sadržaja natrijuma, koji pomaže da kalcijum i magnezijum ostanu rastvoreni. Pomaže i kod reume, kostobolje, astme, bronhitisa i tuberkuloze.
Redovnim korištenjem celera može da se spreči stvaranje kamena u bubrezima ili žučnoj kesi. Sadrži i fitoelement kumarin, koji uklanja slobodne radikale i sprečava ih da oštećuju ćelije. Utvrđeno je da acetileniks, jedan od sastojaka celera zaustavlja umnožavanje ćelija raka. Da bi pozitivno dejstvo bilo maksimalno, treba ga jesti sirovog ili od njega praviti sok.

Cimet – pun je magnezijuma, vlakana, kalcijuma i gvožđa. Potiskuje osećaj gladi, smanjuje šećer u krvi, kontroliše insulin i ubrzava metabolizam. Može da se jede u kombinaciji sa jabukama, medom, jogurtom sladoledom, sutlijašem.

Divizma
Važno je znati da su svi delovi divizme, osim cvetova, blago otrovni.
Blagotvorna je za disajne organe – lekovite su sve vrste sa krupnim cvetovima, dok se sitnocvetne divizme ne koriste. Koristi se i protiv astme, nervoze, teskobe, drhtanja, smetnji u srčanom ritmu, grčeva u stomaku, bolova u želucu i neuralgija. Deluje i kao diuretik. U spoljnjoj upotrebi služi za lečenje zapaljenih i gnojnih rana, čireva, lišaja. Isitnjeni i zgnječeni cvetovi pomešani sa medom hlade opekotine i izvlače bol. Šaka cvetova u 1l rakije sredstvo je za masažu kod gihta i reumatizma. Ako stavite sveže cvetove u teglu pa na sunce, brzo će nastati uljana tečnost koja je dobra za masažu, ali i za lečenje rana. Omekšavaju i neguju kožu, pa se primenjuju u kozmetici, u kremama i parnim kupkama za lice. Jak čaj od cvetova posvetliće svetliju kosu.
Za bolji vid i sluh – lagano popareni cvetovi, zavijeni u platnenu vrećicu ili maramicu, prethodno namočenu u čaj, odlična su obloga protiv svih upala očiju. Od svežih cvetova, prelivenih slatkim bademovim ili maslinovim uljem i ostavljenim da odstoje na toplom 4-6 nedelja, dobija se lekovito ulje kojim se 2-3 puta dnevno mažu oči. Gluvoća ili slab sluh mogu se popraviti ako se 3-5 kapi kane u bolesno uvo.

Divlji kesten – nije jestiv zbog gorkog ukusa.
Rešenje za hemoroide – Tinktura od plodova, cvetova i kore kestena primenjuje se kao unutrašnje i spoljašnje sredstvo protiv hemoroida. Prelijte 50g cvetova ili plodova kestena sa 6 dl alkohola (40%) ili rakije. Ostavite 2 nedelje na toplom i tamnom mestu. Svakodnevno mućkajte sadržinu, a zatim procedite. Koristite 30-40 kapi 4 puta dnevno tokom 3-4 nedelje. Tinkturu čuvajte na tamnom mestu.

Dunja
Sok od dunje ukuvan sa istom količinom šećera leči astmu, kašalj i akutnu dijareju.
Pečena ili kuvana dunja preporučuju se kod upale želudačne i crevne sluzokože ali i lečenje anemije.
Čaj od cvetova dunje pomaže smirivanju kašlja.
Čaj od semenki dunje deluje smirujuće, otklanja nesanicu i zadah iz usta.
Sirup se pravi tako što se u sokovniku iscedi 1l soka od dunje i pomeša sa 1,5kg šećera. Ovako dobijena mešavina kuva se na vatri bez ključanja 1sat. Zatim se dobijeni sirup ohladi, sipa u tamne flaše i 20 dana, 3 puta dnevno pre jela uzima po 1 kašičica. Jedino se ovaj lek za bolje varenje ne preporučuje dijabetičarima zbog velike koncentracije šećera.
Čaj protiv kašlja, bronhitisa, promuklosti – Dunju dobro oprati, očistiti dlačice i preseći na 4 dela. Zatim odstraniti semenke i tvrdi deo oko njih, a mesnati deo iseći na sitne listiće, odmah ih staviti (da ne promene boju) u 1l vrele vode. Lagano kuvati 15-20min a zatim ostaviti da se sadržaj ohladi. Procediti ga i piti u gutljajima tokom celog dana, ako osećate disajne tegobe, kašljete, promuklji ste ili imate bronhitits.
Protiv opekotina – 2 kašičice dunjinih semenki treba kuvati od 3-5 min. Vodu prosuti a semenke dobro izgnječiti i pomešati sa istom količinom neslane svinjske ili guščije masti. Smesu mešati dok ne postane glatka jer je tek onda spremna za korišćenje. Opekotine i rane ovom mašću mazati svakodnevno sve dok u potpunosti ne zacele.
Za bore i ispucale usne – 1 kašičicu semenki dunje sitno iseckati a zatim istucati u avanu, pa zatim preliti sa 2 kašičice proključale vode. Dobro promešana smesa treba da odstoji 10min. Dobijenom mešavinom mažu se ispucale usne i delovi lica sa izraženim borama. Da bi efekat bio očekivan, terapija mora biti redovna i dugotrajna.
Protiv bora može da se pripremi i dunjin losion. Za ovaj preparat potrebno je 20 dkg kora dunje koje se drže 2 nedelje u 3dl jače rakije, po mogućstvu komovice. Posle toga rakija se procedi, sipa u 3 bočice i hermetički zatvori. Pripremljenim losionom delovi lica sa borama mažu se 2 puta dnevno.

Đumbir – Koren đumbira sadrži proteine, masti, ugljene hidrate, kalijum, bakar, magnezijum, mangan, vitamine C i B6, ali i žuti pigment kurkumin koji ostaje u probavnom traktu, gde štiti od polipa i raka debelog creva. Čaj se koristi protiv prehlade i mučnine.
Kuvajte 30g đumbira 10min u vodi i konzumirajte ga kao čaj ili ga svežeg u maloj količini dodajte nekom prirodnom soku.
* pazite da ne preterate sa količinom jer đumbir ima gorkast ukus.

Jarebika – je bogata vitaminima C, E, B kompleksom, vodom (72%), mineralnim solima, provitaminom A. U zrelim plodovima ima antimikrobna i dezinfekcijska svojstva, jača srce i krvne sudove i smanjuje nivo holesterola. Svež sok i kompot od plodova jarebike reguliše probavu, sprečava zatvor i pomaže kod hemoroida. Koristi se i protiv kašlja, promuklosti, upale grla i pluća i olakšava izbacivanje kamena iz žuči. Kuvana, podstiče rad bubrega i mokrenje pa tako i čišćenje organizma. Čaj od suvih plodova može da posluži kao zamena za ruski čaj i povoljno deluje kod povišenog šećera u krvi i reumatizma. Sirove bobice imaju gorkast ukus pa da bi postale prijatnije za jelo, najbolje ih je kratko prokuvati u vodi ili ostaviti da prenoće u voćnom sirćetu. Od nje same ili pomešane sa drugim voćem (kruška, jabuka, šipak) se prave ukusni želei, kompoti, pekmezi iđemovi.
Sirup – 3 do 3,5kg bobica pažljivo operite, ocedite i stavite u širu posudu i dobro izgnječite. Dodajte sok od 2 limuna, prekrijte krpom i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan procedite kroz gazu i dodajte 1kg šećera i 2,5dl vode. Pustite da odstoji dok se šećer ne rastopi. Povremeno promešajte. Sirup sipajte u oprane i zagrejane staklene boce, dobro zatvorite i čuvajte na hladnom mestu.
Kompot – bobice operete, ocedite i odstranite im peteljke. Ostavite ih da se malo prosuše i napunite njima tegle. Zalijte ih rastvorom šećera (250g šećera na 1l vode) da ogreznu. Tegle zatvorite, stavite u lonac sa vodom zagrejanom na 80 stepeni i ostavite ih na toj temperature 20min, zatim tegle izvadite, obrišite, pustite da se ohlade i čuvajte na hladnom i tamnom mestu.

Jestivi kesten – možete slobodno jesti i mršaviti, sniziti holesterol, boriti se sa rakom, a možete i kontrolisati krvni pritisak.

Karfiol – niskokaloričan je i dobar je izvor kalijuma.

Kikiriki – ima 80% nezasićenih masnih kiselina koje značajno snižavaju nivo holesterola u krvi. Dobar je za dijete jer pojačava osećaj sitosti. Sadrži vitamine B grupe koji daju kosi sjaj i deluje umirujuće na nervni sistem. Kikiriki deluje antibakterijski, antiseptički, protivupalno i kao diuretik. Osim toga deluje kao blagi afrodizijak. Grickajte ga umesto čipsa ili ga dodajte u salatu.
Protiv upornog kašlja – za dugotrajan suvi kašalj propržite kikiriki i pomešajte sa kuvanim pirinčem. Ovako pripremljenu smesu uzimajte nekoliko puta na dan.

Kivi – sadrži veliku količinu antioksidanata, vitamina i minerala koji regulišu nivo šećera u krvi, čuva srce i debelo crevo, smanjuje rizik od nastanka astme i tromba. Najbolje da ga jedete samog ali može i da se kombinuje sa drugim voćem npr. u voćnoj salati.

Kopriva – izuzetno lekovita biljka koja pročišćava krv, ublažava reumatizam i grznicu, blagotvorno deluje na pluća, efikasna je kod bronhitisa, oboljenja zglobova, kamena u bubregu, malokrvnosti, čira na želucu, nesanice, nervoze. Čaj ili alkoholni ekstrakt iz nadzemnog dela biljke ili još češće korena, upotrebljava se protiv dijareje, belog pranja, krvavljenja hemoroida, za rast i protiv opadanja kose, peruti. Ponegde se još upotrebljava sveže ubrana kpriva za «žarenje» delova tela obolelih od reumatizma, išijasa ili neuralgije. Hlorofil iz koprive je vrlo delotvoran protiv raznih zaraza i anemija nastalih posle primene radioterapije. Osim toga, podiže nizak krvni pritisak.
Čaj za želudac i jetru- ovaj čaj priprema se od čitave biljke. U 2l vode stavite 3 supene kašike usitnjene koprive da odstoje 10-12 sati, zatim je poklopljenu kuvajte pola sata. Kada se ohladi, procedite je i pijte 3 puta dnevno pre jela po 1 šolju. Na ovaj način čisti se sluz iz pluća, creva, jetre i želuca.
Protiv malokrvnosti – opranu koprivu skuvajte da omekša, zatim je iseckajte, izmešajte sa kiselom pavlakom po ukusu i kašičicom crnog brašna, pa prokuvajte minut-dva. Sklonite je sa vatre i dodajte malo morske soli, mlevenog bibera, muskatnog oraščića i dosta naseckanog belog luka. Začinite je malom kolićinom maslaca ili 2-3 kašike ulja. Pored toga što jača krv, ova vitaminska bomba je i čisti.

Krastavac – sok od krastavca je jedno od najboljih prirodnih sredstava za podsticanje mokrenja, a uz to ima isceljujuća svojstva, podstiče rast kose, učvršćuje nokte, podmlađuje kožu i nezamenljiv je u lečenju kožnih bolesti. Ovaj sok normalizuje krvni pritisak, pa se preporučuje i hipertoničarima i hipotoničarima.

Krompir – sadrži 20% glicida koji organizmu obezbeđuju neophodnu energiju pa se preporučuje sportistima da 3 sata pre treninga jedu krompir da bi izbegli hipoglikemiju i podigli nivo šećera u krvi u vreme povećanog fizičkog napora.

Lešnik – U narodnoj medicini poznat je kao sredstvo za jačanje organizma, regulisanje metabolizma i kao prevencija od bolesti srca i krvnih sudova.
Čaj za proširene vene – 1 kašiku samlevene suve lešnikove kore prelijte sa 200ml vode, a onda kuvajte 5-6 min i ostavite da stoji 4 sata. Nakon toga procedite. Čaj uzimajte po pola čaše pre jela 3 puta na dan. Odličan je protiv varikoznog proširenja vena, čireva na cevanici i kao sredstvo za jačanje.
Protiv umora i nervoze – Iseckajte lešnik, prelijte ga vodom pa ostavite da odstoji preko noći. Ujutro ga dobro ispasirajte. Dobijenu masu ostavite jo 3-4 sata a zatim prokuvajte zajedno sa vodom, ohladite i procedite. Dodajte mleko, med i malo soli. Dobijeni napitak je efikasan protiv umora, nervoze i bronhitisa.
Masaža uljem od lešnika pokazala se kao izuzetno blagotvorna kod dece koja imaju problema sa disajnim organima.
Čaj od kore lešnika se koristi da se njime namoče obloge koje pomažu kod otvorenih rana nastalih od proširenih vena na nogama.

Limun – snižava pritisak.

Majoran (mažuran, babina duša) – Najčešće se koristi za lečenje astme, zubobolje i ujeda pauka. Majoran sadrži vitamine A i C i zato smiruje kašalj i deluje protiv prehlade.
Iz svežeg majorana dobija se eterično ulje koje se koristi za masažu protiv reumatizma, ukočenih zglobova, posledica dugog i napornog pešačenja, kao i za pravljenje masti koja ublažava glavobolju.
Čaj od majorana može da otkloni jutarnju mučninu, da ublaži stomačne probleme i da pomogne kod teškoća sa jetrom.
Kao začin majoran se obično upotrebljava osušen i samleven. Koristi se kao dodatak čorbama, jelima od povrća, pečenom mesu i ribi i kao dodatak pri pravljenju domaće kobasice.
Protiv nesanice – preporučuje se stavljanje svežih listova majorana u jastučnicu.
Protiv zubobolje – sveži listovi ili ulje majorana smiruju zubobolju.
Blagi i jak čaj – blagi čaj od majorana odlično pomaže za otklanjanje crevnih grčeva kod dece. Jači čaj se koristi za lečenje vodene bolesti u početnom stadijumu kod odraslih osoba.

Nana – Čaj od nane osvežava i jača želudac i creva. List pitome nane povoljno deluje kod mučnine, povraćanja i nadutosti.

nevenNeven – Pročišćava krv, pomaže kod zarazne žutice, podstiče cirkulaciju i ubrzava zarastanje rana. Kod zarazne žutice, pokazalo se da 2 šolje čaja dnevno čine čuda. Sem čaja od nevena možemo da napravimo i mast ili kremu. Lekovito dejstvo nevena najbolje se pokazalo kod osoba sa proširenim venama, a pomaže i kod kancerogenih tumora i raka, i to u slučaju kad operacija više ne pomaže. Stručnjaci preporučuju da se čaj od nevena pije duži period.

Orah – značajan je za formiranje mišićnog sistema i za zdravlje kostiju, srca, kože i kose pa je potrebno dnevno pojesti 3-4 oraha (max 10).
Ekstrakt protiv kašlja – Lišće aloje ostaviti da stoji na tamnom mestu 12 dana. Nakon toga ga sameljite na mašini za mlevenje mesa i prelijte ključalom vodom u odnosu 1:3. Ostavite da odstoji sat i po vremena, a zatim procedite. Pomešajte 100g proceđenog soka sa 1/2 kg samlevenih oraha. Dobijenoj smesi dodajte 300g meda. Ostavite je da odstoji još 24h i promešajte nekoliko puta. Uzimajte po 1 kašičicu ekstrakta 3 puta dnevno, pola sat pre jela.
Melem za ekcem – U rerni ispecite 3 oraha u ljusci dok ne dobiju tamnobraonkastu boju. Kada se ohlade izlupajte ih u prah i dodajte kašiku ribljeg ulja. Mažite ekcem nekoliko puta dnevno.
Protiv crvenila kože koristi se tečnost u kojoj su kuvani listovi oraha.
Za varenje se priprema čaj od 1dl vode i 1g suvih listova.
Za potamnjivanje kose, davanje intenziteta i sjaja i prikrivanje sedih vlasi koristi se losion napravljen od 1dl vode u kojoj su prokuvani 20g zelenih oraha. Njime se kosa ne samo ispira nego se i utrljava u teme.
Liker od oraha -30 zelenih oraha isecite na četvrtine, stavite u staklenu posudu sa 1,5l alkohola jačine 95 stepeni sa 4dl vode, 750g šećera, narendanu koru 1 limuna, 10 karanfilića i malo cimeta. Zatvorite posudu i ostavite je da stoji 40 dana a svakog dana je dobro protresite. Procedite preko gaze, sipajte u flašu, zatvorite je i ostavite da stoji 6 meseci.

Origano – ima 42 puta veće antioksidantno dejstvo nego jabuka što je vrlo važno u borbi protiv slobodnih radikala kod oboljenja srca i moždanog udara. Koristi se kao prirodni antibiotik (jer na njega bakterije ne razvijaju otpornost za razliku od klasičnih antibiotika), za iskašljavanje, za širenje bronhija, kod upale sinusa, za hronične grlobolje. Origano ubija više vrsta bakterija. Ulje origana zaustavlja rast stafilokoka kao npr. streptomicin i penicillin. Origano deluje na gljivicu kandida albikans, zaustavljajući njen rast, lokalno na koži, ali i u sistemskim infekcijama.
Čaj od origana preporučuje se za rešavanje problema u crevima.

Paradajz – uklanja umor i neutrališe toksične agense koji oštećuju ćelijsku DNK.
Sok od paradaiza saveznik je zdravlja i lepote. 100g soka ima samo 23cal a brzo izaziva osećaj sitosti, pa je idealan dijetalni napitak. Minerali i vitamini u ovom soku otklanjaju osećaj umora, a sastojci slični kortizonu pomažu protiv bolova u zglobovima.

Pasulj – Anemične i osobe obolele od osteoporoze ne treba da jedu pasulj jer sadrži fitinsku kiselinu koja otežava apsorbciju gvožđa i kalcijuma. Bubrežni bolesnici ga ne smeju jesti zbog visokog sadržaja belančevina.

Peršun – Upravo je sok od peršunovog lista jedan od najjačih prirodnih lekovitih supstanci. Podstiče razmenu kiseonika u ćelijama i rad nadbubrežne žlezde. Odličan je za lečenje očnih bolesti a efikasan je i kod pojedinih ginekoloških bolesti. Preporučuje se najviše 30-60g soka dnevno.
Sprečava nadimanje i grčeve u stomaku. Peršun doprinosi povećanom izlučivanju soli iz organizma, pa se preporučuje u slučaju oboljenja bubrega i mokraćne bešike, zapaljenja prostate, reumatizma, artritisa i gojaznosti, podstiče izbacivanje kamena iz bubrega i peska iz bešike. Koristan je i kao lek u slučajevima zapaljenja jetre i žutice, u ishrani dijabetičara, kod anemije, za bolje varenje, dobru cirkulaciju krvi (jača zidove krvnih sudova) i podstiče rast.
Grickanje lista peršuna odstranjuje neprijatan zadah iz usta.
Za ublažavanje šećerne bolesti – sitno narendati koren i iseckati tek ubrano lišće peršuna, a zatim izmešati sa šoljom jogurta ili kiselog mleka. Piti svako veče pre spavanja.
Vino za bolesno srce – potrebno je: 12 grančica peršuna, 1l belog vina, 2 kašike jabukovog sirćeta, 300g meda. Priprema: grančice peršuna staviti u belo vino, dodati sirće i staviti da se kuva na umerenoj temperaturi. Posle 10min skloniti sa šporeta i procediti. Zatim dodati med i staviti da se polako kuva još nekoliko minuta. Uzimati 3 puta dnevno po 1 kašičicu pre jela. Deluje kod oboljenja srca i angine pektoris.
Čaj protiv otežanog mokrenja – kašiku iseckanog korena peršuna preliti sa 2,5l vode i kuvati 5min. Skloniti sa šporeta, poklopiti i ostaviti da se hladi 10min. Zatim procediti. Piti 3 puta dnevno. Čaj deluje protiv nadutosti, otežanog mokrenja i ublažavanja bolova.
Protiv slabih nerava – narendati ili iseckati koren i list, pomešati sa malinovim sokom i kašičicom bagremovog meda. Uzimati uveče pred spavanje.
* Ne sme se upotrebljavati kod upalnih procesa u bubrezima.

Pistaći – dobri su za zdravlje kostiju i zuba, a sadrže i dosta kalijuma, što je poželjno u lečenju povišenog krvnog pritiska.
Zaustavlja infekcije – Efikasna je primena pistaća kod bolesnika koji su preležali upalu pluća, grip, anginu i druge teške infektivne bolesti. Prelijte 2-3 kašike sitno samlevenih semenki sa 1,5 čaše vode, pa ostavite da odstoji 30-40min. Uzimajte po 2 kašike 3-4 puta dnevno pre jela.

Prokelj – pomalo je gorak a ima vitamina C, A, B1, B6, K, folne kiseline, mangana, kalijuma – pa je dobar za podizanje imuniteta. Naučno je dokazano da ima veliku ulogu u prevenciji karcinoma. Osim toga, ako ga koristite u ishrani imaćete lepu i zdravu kožu, jak imunološki sistem i kosti.

Pelin – pomaže kod dijabetesa, reume, gorušice, nesanice, nadutosti, dijareje. Poznat je i pod imenom vermut, sansić.
Odličan je prirodni lek za čišćenje krvi i jačanje želuca. Upotrebljava se protiv bolesti želuca, žgaravice, lošeg varenja, mučnine, nadimanja, nedostatka apetita, bolesti jetre, slezine, bubrega, bešike, žutice, groznice, glista i osipa. Povoljno utiče na rad kompletnog organizma tako da posredno leči i izvor bolesti. Reguliše disbalansirane funkcije organizma koje uzrokuju razne poremećaje kao što su smetnje u razmeni materija, gojaznost, psihički poremećaji uzrokovani nepravilnim radom probavnih organa, jetre, žuči, slezine, ženskih polnih organa i hormona uopšte.
Za bolji apetit – u 2dl ključale vode stavite ½ kašičice suvih listića pelina, ostavite da odstoji desetak sekundi, pa procedite. Ovako pripremljen čaj je svetle boje, nije previše gorak i treba ga piti više puta pomalo tokom čitavog dana. Ako vam je čaj previše gorak, dodajte mu nekoliko listića nane.
Tinktura za masažu – tinktura je korisna za spoljnju upotrebu, tačnije za masiranje bolnih mesta. U 2dl lozovače (45%) dodajte 10g listova, pa ostavite da stoji 7 dana.
Za želudačne tegobe izdrobite u avanu kašičicu pelina, pola kašičice korena lincure, pola kašičice različka, 1cm štapića cimeta i pola kašičice rendane kore pomoranđe. Mešavinu prelijte šoljom kipuće vode, ostavite da odstoji 10min, pa procedite. Pijte pomalo posle svakog jela.
* Trudnice i osobe sa oboljenjem jetre treba da izbegavaju pelin, dok se zdravim osobama ne preporučuje da piju više od 7 šolje dnevno. Štaviše čaj od pelina ne treba piti duže od 4 nedelje u kontinuitetu jer može uzrokovati oštećenja centralnog nervnog sistema.

Rastavić (konjski rep preslica) –koristi se za izbacivanje belančevina iz mokraće i kamena u žući, za dijareju i kod otežanog mokrenja, zbog kiseline koju sadrži može da smanji kamen u bubregu i pospeši njegovo izbacivanje, za izbacivanje peska iz bubrega i mokraćnih kanala, za lećenje raka kostiju i tumora, za hemoroide. Odličan je lek za prelome i povrede ligamenata. Pošto nivo silicijuma u kostima i vezivnom tkivu sa godinama opada, čaj od ove biljke prirodna je zamena za ovaj mineral. Leči malokrvnost jer pospešuje stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Nezamenljiv je u lečenju ćira na želucu. Čaj može da podmladi kožu i pomogne u borbi protiv bora.
Kada kuvate čaj od rastavića, u vodu stavite kašičicu šećera jer će on ubrzati process oslobađanja silicijumske kiseline.
Čaj za izbacivanje tečnosti – kašiku usitnjenih suvih listova rastavića prelijte šoljom hladne vode i zagrejte do ključanja. Sud poklopite i ostavite da stoji 1/2 sata, a zatim procedite. Pijte 2-3 puta dnevno po šolju čaja posle jela.
Obloga protiv bolova – stavite 2 kašike usitnjenih, suvih listova rastavića u cediljku, pa je držite iznad posude s kipućom vodom. Kada rastavić omekša, umotajte ga u pamučnu tkaninu i oblog stavite na bolno mesto.
Sok za jake kosti – iscedite 10 kašika svežih listiva rastavića dok ne dobijete sok. Svako jutro, pre jela, uzimajte po pola kašike soka.
Prašak za imunitet – 3 kašike suvih listova rastavića sitno istucajte u avanu da dobijete fini prašak. Uzimajte po pola kašičice praška svako jutro i veče, pre jela.

Ren – Za upaljene sinuse – iznad zagrejane ringle šporeta, na koju je stavljen narendani ren, nadnese se glava prekrivena peškirom i 5-10min udišu isparenja. Najbolje je da se ovo radi pred spavanje i legne takođe prekrivene glave. Posle nekoliko dana sinusi će početi da se čiste a bolovi će prestati.
Protiv astme – Sa šoljom jabukovog sirćeta lagano treba kuvati 4 supene kašike narendanog rena. Kada se ren razmekša, treba ga procediti a dobijenoj količini dodati istu količinu meda. Dobijenu smesu lagano kuvati da se zgusne a zatim u to dodati ranije skuvani ren i ostaviti da se kaša ohladi. Ovako dobijen lek uzima se ujutro i uveče.
Protiv kašlja i bronhijalne stme – uzmite jednake delove narendanog rena, meda i maslaca, pomešajte i uzimajte po kašiku na svakih pola sata. Deci davati po kašičicu.
Ko ima teškoće sa disanjem i kašljem, svako jutro na prazan želudac treba da uzme 1 kašičicu narendanog rena sa kašičicom meda. Terapija traje mesec dana.
Čaj za čišćenje pluća – 10g narendanaog korena rena prelijte sa 2dl ključale vode i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Tako spremljen napitak treba piti 2-3 puta dnevno u malim šoljama.
Protiv umora i teškog disanja – Svako jutro na prazan želudac treba uzimati 1 kašičicu narendanog rena sa kašičicom meda. Terapija traje mesec dana.
Protiv reumatizma – Koren rena narendati i ovlažiti ga mešavinom vode sa malo sirćeta. Sve to preliti uzavrelim mlekom. Kada se mleko zgruša skinuti stvorenu surutku. Tako dobijenu masu svakodnevno piti u količini 1-2 čašice.
Protiv kijavice – uz doručak, ručak i večeru jedite narendan ren 10 dana.
Protiv povišene temperture – narendajte ren i cveklu. Pomešajte ih, po ukusu začinite i pojedite.
Za čišćenje organizma pogodne su razne salate:
– napravite zelenu salatu sa mešavinom jogurta i kisele pavlake i dodajte narendani ren;
– krupnoj, narendanojsvežoj cvekli dodajte narendani ren i mleveni kim;
– krupno narendanom korenu celera u kiseloj pavlaci dodajte narendan ren i peršunov list;
– možete ga dodati i krompir salati.

Rotkvice – što ljuće to zdravije. Ovo ljutkasto povrće, koje među prvima najavljuje proleće, sadrži vitamine A, C, B1 i B12, kalcijum, fosfor, gvožđe, natrijum. Što su ljuće to su zdravije i korisnije za organizam. Sveže rotkvice ubrzavaju varenje, dok se sveže ceđeni sok pokazao kao sjajan lek protiv upale žučne kese, bronhitisa, prehlade, gripa i glavobolje. Sok se ne preporučuje osobama sa oboljenjem bubrega kao ni onima koji pate od čira na želucu.

Ruzmarin – oslobađa zaštitne supstance koje usporavaju starenje. Može se dodavati hrani ili piti kao čaj. Čaj od ruzmarina preporučuje se za poboljšanje krvotoka i probave, kao sredstvo za smirenje i protiv oboljenja disajnih puteva.Kreme i ulja koja sadrže eterična ulja ruzmarina podstiču cirkulaciju i tako ublažavaju bolove u mišićima. Često se koristi u preparatima za kosu jer stimulišu vlasi i podstiču rast kose. Pošto utiče na izmenu materija u tkivima, on deluje i protiv celulita.
Pomešajte svež ruzmarin sa jabukovim sirćetom i malo tople vode i dobićete izvrstan prirodni tonik za negu vaše kose.
* trudnice ne bi trebalo da koriste ruzmarin ni u kom obliku jer nepovoljno utiče na trudnoću.

Suva šljiva – Čuvar kostiju – 10-12 suvih šljiva dnevno sprečava gubitak koštanog tkiva prouzrokovan opadanjem nivoa estrogena. Ako redovno uzimate umerenu količinu suvih šljiva, obezbediće organizmu dovoljno borona, minerala koji olakšava apsorpciju kalcijuma.
Reguliše nivo holesterola – dijetetska vlakna ploda pomažu pri snižavanju holesterola u krvi pa samim tim štite srce od kardiovaskularnih bolesti. Sadrže sorbitol – šećerni alkohol koji se koristi kao zamena za šećer u proizvodnji slatkih dijetetskih proizvoda za dijabetičare i one koji vode računa o unosu šećera.
Moćni antioksidant – suve šljive sadrže materije koje uništavaju slobodne radikale u krvi. A što je manje slobodnih radikala, manja je i mogućnost da vaše lice poprimi izgled suve šljive.
Odličan diuretik – u narodnoj medicini koristi sa u svežem i sušenom obliku protiv hroničnog zatvora. Suva šljiva reguliše varenje, čisti organizam od toksina, podstiče rad jetre i bubrega. Zahvaljujući velikoj količini kalijuma i maloj količini natrijuma, pospešuje mokrenje. Pomaže kod tegoba prouzrokovanih gihtom i reumatizmom.
* Ne treba preterivati – iako otvaraju apetit i potpomažu varenje, veće količine mogu da izazovu i zdravstvene probleme. Pre svega, zato što sadrže oksalate koji, kad se spoje sa kalcijumom, onemogućavaju apsorpciju ovog minerala. Šljive se ne preporučuju ni ljudima koji imaju problema sa žučnom kesom i bubrezima.

Šargarepa – Sveže ceđen sok od šargarepe bogat je vitaminima A, B, C, D E, PP i K, gvožđem, kobaltom i bakrom. On povoljno utiče na ceo organizam, normalizuje metabolizam, smanjuje suvišnu telesnu težinu i uspostavlja hemijsku ravnotežu u telu. Normalizuje varenje, blagotvoran je za koštano tkivo, metabolizam i suzbijanje infekcije. Preporučuje se kod oboljenja jetre i želudačno-crevnog trakta čiji je uzrok nedostatak aktivnih materija u organizmu. Šargarepa poboljšava krvnu sliku smanjuje rizik od karcinoma, štiti od visokog pritiska i od srčanih oboljenja i smanjuje zamor srčanog mišića. Ovaj sok pročišćava jetru, podstiče izbacivanje otrova, normalizuje rad debelog creva i otklanja umor i uznemirenost. Sok od šergarepe odličan je lek i za pojedine kožne bolesti.
Može da se koristi i pri spravljanju kolača jer je slatka.

Šipak – Čaj od šipka jača nerve i poboljšava raspoloženje. Šipak je pun vitamina C a može se koristiti i u salatama.

Šumsko voće usporava starenje.

Urme – su niskokalorična namirnica. Sadrže malo masti i proteina te veću količinu gvožđa i prehrambenih vlakana koja predstavljaju dobar izvor antioksidanata. 100g urmi ima energetsku vrednost 314kcal a ista količina osigurava i preko 15% dnevnih preporuka za selen, bakar, kalijum i magnezijum.

Vanila – odlična je kao zamena za šećer zato je ubacite umesto šećera u toplu kafu ili hladan šejk. Posle vanile nećete imati potrebu za dodatnim satkišima.

Višnja – ne menja svoja svojstva kako u svežem obliku tako i zamrznuta, tako da se može koristiti cele godine. Poznato je da je višnja čuvar kardiovaskularnog sistema. Koristi se u slučaju povišenog holesterola, za snižavanje krvnog pritiska, u sprečavanju anemije, infarkta, šloga, arterioskleroze, raka. Pored toga višnje poboljšavaju vid, smanjuju koagulaciju krvi, popravljaju kvalitet sperme kod muškaraca, ublažavaju reumu i giht.